Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Vreau niste sfaturi pentru acoperis

• Please log in to reply
25 raspunsuri in acest topic

#1 WNT89

WNT89

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 23 Postari
  • LocalitateaVaslui

Postat 11 July 2011 - 13:47

Am ajuns cu constructia casei la acoperis ... acesta s-a realizat deja si este in stadiu in care s-a batut scandura exact ca in pozele de mai jos ...

Se va folosi tabla tip tigla de 0.5 mm

Vreau sa va cer sfaturi despre cum se aseaza tabla ... ce sa urmaresc la instalarea ei pe casa ( imbinari , coame ... jgheaburi ... etc) , cat si despre ce tabla sa aleg la un pret cat mai mic per total (cu tot cu accesorii) , ca bani de lindab , plannja sau alte firme recunoscute nu prea sunt ...

Stie cineva daca tabla MBS este de calitate ??

Fisiere atasate

HGabc

HGabc
  • AdServer

#2 lifestyle

lifestyle

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 597 Postari
  • LocalitateaTimisoara

Postat 12 July 2011 - 17:43

WNT, sfatul meu e sa nu mergi pe cea mai ieftina invelitoare din tabla. Daca alegi tabla, alege una calitativa.
Preferintele mele personale inclina spre tigla insa si sa nu am prea multi bani as alege cea mai ieftina tigla.
Vrei neaparat tabla? :unsure:
Am vazut un acoperis de tabla (ieftina) care dupa cativa ani arata jalnic (patat, decolorat etc.). In schimb acoperisuri din tigla care aratau "varza" nu prea am vazut (decat tigla veche de zeci de ani la care starea e de inteles)

Un lucru esential la tabla: NU se debiteaza foile de tabla cu flexul, se foloseste DOAR foarfeca specifica.

Gasesti in libraria de documentatii instructiuni de montaj pentru tabla Lindab
http://www.hgabc.ro/...invelitoarepdf/

Eu unul iti recomand tigla, parere si afinitate personala :)

Aceasta postare a fost editata de lifestyle: 12 July 2011 - 17:46

#3 Sir_Mario

Sir_Mario

Utilizator ACTIV

• Activi
  • 801 Postari
  • LocalitateaCongo

Postat 12 July 2011 - 20:01

si eu la fel ca life

vecinul meu de casa a gasit o tigla din beton absolut frumoasa si ieftina.
mult mai ieftina decat tabla.

mureni parca ii zice.

tot sistemul a costat pana in 8000 lei in conditiile in care cea mai ieftina tabla era undeva la 10000 lei

poate vezi in poze ceva

Fisiere atasate

#4 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1757 Postari
  • LocalitateaBelciugatele

Postat 12 July 2011 - 20:15

vecinul tau a izolat golurile la usi si ferestre cu polistiren? :) inainte de tamplarie :scratchchin:

#5 Sir_Mario

Sir_Mario

Utilizator ACTIV

• Activi
  • 801 Postari
  • LocalitateaCongo

Postat 12 July 2011 - 20:22

vecinul tau a izolat golurile la usi si ferestre cu polistiren? :) inainte de tamplarie :scratchchin:

da
numai ca nu a pus extrudat ci un expandat de 200 densitate
nu prea mai are bani si incearca tot felul de artificii

#6 WNT89

WNT89

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 23 Postari
  • LocalitateaVaslui

Postat 13 July 2011 - 12:38

Tabla tip tigla ma costa in jur de 20/21 lei mp .... pe cand cu tigla ceramica m-ar costa cam cu 50 % mai mult sub 32 ron nu prea am vazut mp ... casa are cam 205>210 mp de acoperis

in legatura cu ghidul de montare .... Poti sa il downloadezi si sa il urci pe alt site ... pt ca nu ma lasa sa il dowloadez din link-ul dat de tine ... cu toate ca sunt autentificat

A aparut o eroare

Ne pare rau, a aparut o eroare. Daca nu sunteti sigur cu privire la modul de a utiliza o facilitate, sau nu stiti de ce ati primit acest mesaj de eroare, incercati sa cautati prin fisiere de ajutor pentru mai multe informatii.

[#10849] Pentru a utiliza aceasta functie trebuie sa fiti un membru inregistrat si autentificat!

#7 lifestyle

lifestyle

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 597 Postari
  • LocalitateaTimisoara

Postat 13 July 2011 - 16:35

Cauta pe la distribuitorii de materiale de constructii si tigla Nexe sau incearca sa negociezi mai mult cu alti furnizori de tigla ceramica/de beton.
Cred ca poti gasi tigla ceramica si la 2 ron/buc sau chiar sub .. ceea ce inseamna (la 13 buc/mp aprox) 26 ron/mp
Cand am luat eu tigla am iesit mai ieftin decat tabla (a fost o promotie la Tondach). Cum a spus si Mario, daca "sapi" putin sunt sigur ca poti gasi tigla la un pret asemanator invelitorii din tabla sau mai ieftina.

Chiar si la 32 ron/mp iese o diferenta de 2300 ron fata de o tigla metalica mai "no-name". Eu unul as face un efort pt diferenta asta si as merge pe tigla ceramica/de beton. Parere pur personala. Un acoperis il faci pentru zeci de ani, el trebuie sa infrunte zeci de ani de intemperii, raze UV, inghet etc. asadar nu e indicat ca tocmai aici sa faci rabat la calitate. Sfatul meu e sa incerci un efort incat sa iti cumperi o invelitoare de calitate (oricare ar fi ea).

La tigla primesti o garantie de aprox 30-33 de ani, la tabla primesti o garantie de 15 ani, cred ca tigla merita un efort suplimentar doar prin prisma asta. Apoi daca negociezi foarte bine sau prinzi o promotie la tigla te vei apropia foarte mult de pretul invelitorii din tabla (cum a fost si cazul meu)

Sfatul meu sincer e sa nu faci rabat la calitate in privinta invelitorii, e neplacut sa o schimbi dupa X ani si e o mare pierdere financiara.
Mai bine astepti cateva luni, faci rost de diferenta de bani si iti montezi o invelitoare de calitate (metalica sau nu).
Cateva luni pot insemna ani, zeci de ani de viata a invelitorii.

in legatura cu ghidul de montare .... Poti sa il downloadezi si sa il urci pe alt site ... pt ca nu ma lasa sa il dowloadez din link-ul dat de tine ... cu toate ca sunt autentificat

Mesajul respectiv il intampini pentru ca nu ai acumulat cele 10 postari minim necesare pentru a accesa biblioteca de documentatii. Din cate stiu administratorii au scos restrictia de 10 postari minime la accesarea atasamentelor din forum insa au pastrat-o pentru biblioteca de documentatii.
Hai ca mai faci 3 postari si cu siguranta vei putea accesa documentatia. :tu:

Aceasta postare a fost editata de lifestyle: 13 July 2011 - 16:40

#8 WNT89

WNT89

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 23 Postari
  • LocalitateaVaslui

Postat 17 July 2011 - 18:36

Cauta pe la distribuitorii de materiale de constructii si tigla Nexe sau incearca sa negociezi mai mult cu alti furnizori de tigla ceramica/de beton.
Cred ca poti gasi tigla ceramica si la 2 ron/buc sau chiar sub .. ceea ce inseamna (la 13 buc/mp aprox) 26 ron/mp
Cand am luat eu tigla am iesit mai ieftin decat tabla (a fost o promotie la Tondach). Cum a spus si Mario, daca "sapi" putin sunt sigur ca poti gasi tigla la un pret asemanator invelitorii din tabla sau mai ieftina.

Chiar si la 32 ron/mp iese o diferenta de 2300 ron fata de o tigla metalica mai "no-name". Eu unul as face un efort pt diferenta asta si as merge pe tigla ceramica/de beton. Parere pur personala. Un acoperis il faci pentru zeci de ani, el trebuie sa infrunte zeci de ani de intemperii, raze UV, inghet etc. asadar nu e indicat ca tocmai aici sa faci rabat la calitate. Sfatul meu e sa incerci un efort incat sa iti cumperi o invelitoare de calitate (oricare ar fi ea).

La tigla primesti o garantie de aprox 30-33 de ani, la tabla primesti o garantie de 15 ani, cred ca tigla merita un efort suplimentar doar prin prisma asta. Apoi daca negociezi foarte bine sau prinzi o promotie la tigla te vei apropia foarte mult de pretul invelitorii din tabla (cum a fost si cazul meu)

Sfatul meu sincer e sa nu faci rabat la calitate in privinta invelitorii, e neplacut sa o schimbi dupa X ani si e o mare pierdere financiara.
Mai bine astepti cateva luni, faci rost de diferenta de bani si iti montezi o invelitoare de calitate (metalica sau nu).
Cateva luni pot insemna ani, zeci de ani de viata a invelitorii.

Mesajul respectiv il intampini pentru ca nu ai acumulat cele 10 postari minim necesare pentru a accesa biblioteca de documentatii. Din cate stiu administratorii au scos restrictia de 10 postari minime la accesarea atasamentelor din forum insa au pastrat-o pentru biblioteca de documentatii.
Hai ca mai faci 3 postari si cu siguranta vei putea accesa documentatia. :tu:

aha am inteles ... o sa mai "sap" dupa tigla ... sa vad ce gasesc ... faza e sa imi si placa modelul ....

#9 lifestyle

lifestyle

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 597 Postari
  • LocalitateaTimisoara

Postat 24 July 2011 - 11:23

Noutati , WNT? Ai gasit tigla, te-ai hotarat la o invelitoare anume?

Daca s-a inceput montarea invelitorii sa ne pui si noua poze pe forum ca sa vedem ce ai ales si cum arata pe casuta. :temenele: :10x:

#10 nicolaescunicu

nicolaescunicu

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 2 Postari
  • LocalitateaConstanta

Postat 05 August 2011 - 10:06

Nu a mentionat nimeni posibilitatea sindrilei bituminoase - ce puteti sa imi spuneti despre aceasta optiune?

Nu a mentionat nimeni posibilitatea sindrilei bituminoase - ce puteti sa imi spuneti despre aceasta optiune?

Scuze am gasit un topic dedicat pentru sindrila bituminoasa asa ca o sa caut acolo.
Mersi

#11 WNT89

WNT89

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 23 Postari
  • LocalitateaVaslui

Postat 26 August 2011 - 23:43

Noutati , WNT? Ai gasit tigla, te-ai hotarat la o invelitoare anume?

Daca s-a inceput montarea invelitorii sa ne pui si noua poze pe forum ca sa vedem ce ai ales si cum arata pe casuta. :temenele: :10x:

pana la urma am pus tabla tip tigla MBS 0.5mm ( masurata cu micrometru personal si are intre 0.48 si 0.52 )

Am ales tabla pt ca am reusit sa "scot" tabla la 18.5 lei /mp (240mp in total) iar cu totu frontoane suruburi jegheaburi manopera ... ett 91 mil

Fisiere atasate

Aceasta postare a fost editata de WNT89: 26 August 2011 - 23:43

#12 lifestyle

lifestyle

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 597 Postari
  • LocalitateaTimisoara

Postat 27 August 2011 - 11:13

S-o stapanesti multi multi ani fara probleme si sa te apere de intemperii :)

Sub tabla ce folie anticondens ai folosit (daca ai folosit)
Tabla pe ce structura de sipci/contrasipci s-a montat?
(intreb fiindca sunt curios daca difera cu ceva elementele de sub invelitoare fata de varianta cu tigla)

Nu ai cumva poze detaliate de la montaj?
Nu am prea vazut cum se monteaza o invelitoare din tabla si as fi curios :10x:

Aceasta postare a fost editata de lifestyle: 27 August 2011 - 11:14

#13 WNT89

WNT89

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 23 Postari
  • LocalitateaVaslui

Postat 27 August 2011 - 15:53

am folosit folie anticondens arovent ( inclusa in cei 91 mil) , iar ca structura de sustinere a coalei de tabla am pus sipca + contrasipca de 2.5 cm pe 5 cm ,

3 poze mai jos

Fisiere atasate

#14 lifestyle

lifestyle

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 597 Postari
  • LocalitateaTimisoara

Postat 01 September 2011 - 23:35

Dolia e din aluminiu sau din tabla?

Structura de sipci si contrasipci e bine facuta fiindca cei 5cm iti va asigura spatiul necesar de ventilare a invelitorii. :tu:

HGabc

HGabc
  • AdServer

#15 iustinian_iasi

iustinian_iasi

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 1 Postari
  • LocalitateaIasi

Postat 21 December 2011 - 14:42

pana la urma am pus tabla tip tigla MBS 0.5mm ( masurata cu micrometru personal si are intre 0.48 si 0.52 )

Am ales tabla pt ca am reusit sa "scot" tabla la 18.5 lei /mp (240mp in total) iar cu totu frontoane suruburi jegheaburi manopera ... ett 91 mil

salut,
ce culoare are tabla? e maro sau alta nuanta? nu-mi dau bine seama din poza.... e mata?

0 useri citesc topicul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi