Salt la continut

Fotografie

Coacazul

• Please log in to reply
11 raspunsuri in acest topic

#1 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1765 Postari
  • LocalitateaBelciugatele

Postat 24 May 2011 - 13:49

Deschid acest topic despre coacaz, deoarece am in curte doua exemplare plantate de anul trecut. Am avut 3 fire, dar unul a decedat. Am ramas cu un coacaz alb si unul negru.

Coacazul se extinde si este invaziv ca si zmeurul?

Ce trebuie sa ii fac, cum trebuie tuns sau trebuie tuns? :unsure:

HGabc

HGabc
  • AdServer

#2 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1765 Postari

Postat 27 June 2011 - 10:28

Ieri am mancat primele boabe de coacaze . Am coacaz negru si unul rosu. Am inteles ca boabele de coacaz negru sunt foarte bune pentru multe afectiuni.

Carmen, te-ai gandit cumva sa infintezi si o plantatie de coacaz negru? Cred ca ar merge bine printre aluni.

Legat de coacazi am inteles ca in primavara, dupa plantare, tulpina trebuie taiata la 20-30 cm pentru ca din ea sa dea tulpini noi. Vara din tulpinile aparute se aleg 5 si restul se indeparteaza. In al doilea an , se urmaresc tulpinile alese in primul an si in functie de evolutia lor,se mai indeparteaza 2 tulpini .... tufa rarefiindu-se.

In al treilea an din tulpinile anuale aparute pe cele 3-4 tulpini ramase se selcteaza iara cate 4-5 pentru fiecare tulpina ....si cam asta este ... sau cel putin asa am inteles eu.

Eu n-am facut asa, dar o sa incerc sa recuperez in primavara viitoare.

#3 cristi

cristi

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 160 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 01 July 2011 - 20:19

Bine v-am regasit. Am fost ceva ocupat si n-am putut intra, dar acum gata, sunt pe val.

Mirela, ce ai citit tu despre coacaz legat de tundere este foarte adevarat. Daca nu ai facut asta pana acum, nu este nici o problema, incepi de la anul. Tufa nu se muta de acolo.

Coacaz alb nu ai pus? Cel negru are mult mai multe proprietati curative si medicinale, mai ales ca tu vrei un copil, si copilul are nevoie de asa ceva in perioada lui de dezvoltare. Iti recomand sa il inmultesti caci nu vei regreta. Coacazul rosu este mai acru, mai suculent, dar 2-3 tufe sunt suficiente pentru o cura de prajitura sau spuma de fructe :).

Pune si ceva poze cu plantele si fructele sa vedem ca nu ne aburesti :lol:

#4 pulsor

pulsor

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 4 Postari
  • LocalitateaOradea

Postat 15 July 2011 - 22:08

Buna tuturor.Am citit cu interes postarile voastre si as dori sa va intreb daca nu stiti cumva vreo pagina unde as putea gasi detailatdescriere despre coacazul negru.Am in gradina cateva tufe,dar nu prea ma pricep,si m-as documenta cum as putea planta toata gradina(vreo 10 ari).
Ma intereseaza in special inmultirea(plantare)si tunsul.De pe o singura tufa am recoltat 1,5 kg de fructe,si mi-a iesit 5,5l de suc.
Deci daca stie cineva ceva mai detaileat va rog sa posteze ceva link-uri sau poze.Mrs. anticipat

#5 Bobo

Bobo

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 12 Postari
  • LocalitateaBacau

Postat 16 July 2011 - 20:45

Buna Pulsor,
La fel ca la pomii fructiferi si coacazul trebuie taiat inainte de umflarea mugurilor.Daca tufele au sub 4 ani ,atunci trebuie aplicate taieri de formare.Daca au peste 4-5 ani, taieri de intinerire
La tufele sub 4 ani ;-prima taiere- primavara devreme -la 20-30 cm (pentru stimularea formarii a mai multor tulpini)sau scurtarea tulpinii la 3-4 muguri care sunt mai bine evidentiati.Din lastarii care vor rasarii din zona coletului se opresc 5-6, iar restul se taie in zona coletului.
In anul 2, din cele 5-6 tulpini lasa doar 4 bine formate.
In anul 3, lasi cele 4 tulpini din anul 2 + alte 5 care au crescut la baza coletului in anul 2,restul le elimini.
In fiecare an mai adaugi inca 5 tulpini, astfel incat dupa 5 ani ai cam aprox 20 tulpini de varste diferite.

Tufele peste 5 ani:- aceste taieri se fac anual.Se elimina din tufa tulpinile in varsta de 5-6 ani si se inlocuiesc cu acelasi nr de tulpini rasarite din colet.Elimini tulpinile care nu sunt foarte aratoase si par anemice sau cele culcate la pamant si cele rupte.

SA NU CUMVA SA SCURTEZI VARFURILE
Daca tufa nu are 16-20 de tulpini si nici nu da semne ca ar produce altele,atunci va trebui sa scurtezi cam 3-4 ramuri aproape de colet pentru a stimula cresterea de noi tulpini.

Eu cred ca e mult mai usor decat la formarea coroanelor pomilor fructiferi :)
Nu ma pricep la inmultire,dar am gasit asta:
Tulpinile de un an si lastarii au insusirea ca in anumite conditii de mediu sa emita radacini adventive. De aceea, coacazul se inmulteste usor pe cale vegetativa prin: butasi lemnificati, semilemnificati, verzi, prin marcotaj, despartirea tufelor, altoire si culturi de tesuturi. Cea mai buna perioada de plantare a butasilor semilemnificati si lemnificati, este a doua jumatate a lunii septembrie, astfel ca la suprafata solului sa ramina 1-2 muguri. Dupa plantare se biloneaza. Recoltarea butasilor inradacinati se face in toamna anului urmator plantarii, dupa caderea frunzelor. Inmultirea prin despartirea tufelor se face numai in cazuri speciale, astfel: tufa matura se scoate complet, se desface astfel incit unei tulpini sa-i corespunda o parte din sistemul radicular. Plantele rezultate se planteaza mai adinc cu 8-10 cm, se uda bine, iar tulpina se scurteaza la 12-15 cm deasupra solului.
Succes!
  • MirelaLucia apreciaza asta

#6 pulsor

pulsor

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 4 Postari
  • LocalitateaOradea

Postat 17 July 2011 - 21:09

Tnx. pt raspuns.........m-am mai dumirit putin,acuma problema ar fi sa gasesc puieti cu radacina(ca nu as sta un an degeaba) de vanzare.

M-am interesat pe la diverse pepinarii dar nu prea am gasit,daca gasiti ceva.........boldisc@yahoo.com.............trimiteti pe mail,sau atasati link

#7 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1765 Postari

Postat 18 July 2011 - 20:22

bobo, jos palaria pentru info furnizate. Eu sunt genul de persoana care spune lucrurilor pe nume si de regula punctual. Adica daca acum spui ceva de bine pe aplaud, daca spui ceva de rau peste 10 min, te injur.

Acum nu am ce face decat sa te aplaud. Bravo. Ma bucur in primul rand ca mai e cineva care isi aloca timp sa intre pe un forum, apoi ca acel cineva isi face timp sa si ofere ceva informatii ( foarte rar si de laudat), apoi faptul ca acele info sunt si cu continut si nu doar asa.... de forma.

Nu stiu cine esti, cum esti, poate mi-am format o parere gresita acum, sper sa nu, dar pentru cateva info care le impartasesti cu noi astia cat de cat pasionati de gradina, eu personal iti spun Jos palaria.

#8 pulsor

pulsor

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 4 Postari
  • LocalitateaOradea

Postat 18 July 2011 - 20:47

Da.......Mirela ai dreptate,Bobo face treaba buna, shi mie mi-a fost de ajutor.......in sa interesant

despre alte plante poti gasi informatii la pachet cu duiumul.......coacaze mai putin.Intrebare, daca

gasesc link util se poate posta?

#9 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1765 Postari

Postat 19 July 2011 - 11:09

normal ca se poate posta. Poti sa faci si altfel poti sa aduci informatia aici ca si citat. In bara de mai sus au o iconita pentru citat . Daca dai click pe ea poti insera textul intre capetele de citat.

Dupa ce ai pus citatul poti pune sursa de unde l-ai luat dand click pe iconul de link :) dar cred ca e mai simplu sa pui direct link :)

#10 Bobo

Bobo

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 12 Postari
  • LocalitateaBacau

Postat 19 July 2011 - 18:50

Tnx. pt raspuns.........m-am mai dumirit putin,acuma problema ar fi sa gasesc puieti cu radacina(ca nu as sta un an degeaba) de vanzare.

M-am interesat pe la diverse pepinarii dar nu prea am gasit,daca gasiti ceva.........boldisc@yahoo.com.............trimiteti pe mail,sau atasati link

Este o pepiniera la Ciumbrud ,jud Alba , care stiam ca vand si coacaz negru si rosu.Poti incerca acolo, mai ales ca e ...relativ aproape de tine.

#11 pulsor

pulsor

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 4 Postari
  • LocalitateaOradea

Postat 23 July 2011 - 22:02

Tnx. Bobo ,m-am uitat la cei de la Ciumbrud,adevarul e ca mai am timp pt plantatie asa ca am mai sapat si am gasitun site
interesant si ieftin:)www.strongberry.ro......cine ar mai fi interesat de arbusti...bb ne mai auzim.

HGabc

HGabc
  • AdServer

#12 marcelino666

marcelino666

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 2 Postari
  • Localitateaarad

Postat 06 July 2014 - 22:06

Buna seara tuturor, despre coacazul negru ma intereseaza daca pot face taiere in verde acum dupa culesul fructelor, avand in vedere ca au 9-10 ani.Le-am mai facut taieri de intinerire inainte de inmugurit dar nu am avut  productia dorita.Dupa taierile de intinerire facute primavara devreme productia in acel an era mica doar in al doilea an a fost buna.Mersi anticipat.

0 useri citesc topicul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi