gradinarulabc

solar de legume

77 posts in this topic

buna seara,si bine v-am gasit pe acest site dar sa incep cu ce ma doare:mi-am construit un solar de legume ,cam tarziu,stiu acest lucru dar pt inceput sper sa fie bine,am ajuns la invelit cu folia aferenta si nu stiu cum sa procedez,folia este de 11m latime si de 36m lungime,solarul are 5m latime si 20m lungime,as vrea sa postez si cateva poze daca ma voi descurca cu postatul pt ca sunt incepator si in ale calculatoarelor,nu numai ca gradinar,de aceia vreau daca se poate si vreti sa-mi dati un sfat cum sa intind folia pe solar.am mai vazut solarii de legume dar n-am construit niciodata unul.cand spun de folie ma refer cum sa pliez folia la capete.va multumesc anticipat :scratchchin: [attachmepost-757-0-10135900-1304101857_thumb.jpgnt=12506:Immag047.jpg]

post-757-0-71531400-1304101874_thumb.jpg

post-757-0-39122900-1304101890_thumb.jpg

1 person likes this

Bine ai venit printre noi.

A postat Mirela un solar al unei prietene aici:

poate te ajuta. Cred ca te va ajuta sa gasesti solutia .

buna cristi,multumesc pt raspuns si pt imaginile postate dar din acele imagini nu prea se vede cum sa invelesc partile frontale iar ca sistem de prindere a foliei la mine e altfel,ieri am reusit ca niste neamuri si vecini sa invelesc solarul,la capete m-am cam chinuit un pic,a trebuit sa fac niste pliuri la folie,sfat dat de sotia mea care se mai pricepe cat de cat la croitorie si mi-a explicat cum sa fac acele pliuri,in final am reusit dar nu l-am terminat,urmeaza restul lucrarilor pt finalizare.mai jos va trimit si imaginile cu fazele in care sunt cu lucrarilepost-757-0-16205100-1304222927_thumb.jpg o zi buna si voi mai reveni si cu alte imagini

poti sa faci poze si la pliurile alea, asa cum ti-au iesit? Poate furam si noi ideea :)

Folia cu ce ai intarit-o pe lungimea solarului?

Am inteles ca cea mai buna folie, ca si rezistenta este cea verde, asa este?

Edited by MirelaLucia

buna,sigur ca da o sa postez imaginile dar aseara am stat pana pe la ora 22,00 si nu l-am pozat,solarul e aproape gata,merge cam greu ca sunt cam singur dar il termin eu si asa e cam tarziu.....ma bucur ca am dat peste acest site si vad ca deocamdata am dat peste oameni buni,care impartasesc din experienta lor si nu numai.voi reveni cu siguranta cu pozele.folia a fost de 28m iar solarul de 20m,am desfacut-o pe lungime in doua si cum va spuneam cu ajutorul a 8 oameni am tras-o pe coama solarului dupa care am tras-o in parti,am intins-o de zbarnaia pe parti,prinsa la sipci cu holtzsuruburi si dupa aceia am tras la fiecare capat partile frontale si la fel am prins-o cu sipci.astazi voi lucra la aerisiri si la ingroparea si prinderea cu sipci a foliei de jos.poate ca nu sunt eu prea explicit dar cand v-a fi gata o sa postez mai multe imagini.cu stima,o zi buna si sanatate! :peace:

aaa,uitam sa spun ca pe lungime adica pe deasupra,peste coama voi veni cu cateva bucati de folie cam de 30cm data in doua ca o banda si pe care o voi fixa in pamant cu ajutorul unor bucati de fier beton sau teava,ce voi gasi prin curte...in forma de"J"intors care arata ca un baston si care vor trece peste folia rulata pt aerisire dar ma rog...o sa vedeti voi cand v-a fi gata.va las ca ma asteapta solarul.sanatate :bye:

Ma tot bate si pe mine gandul sa amenajez solar in partea de casa unde am acum gradina, dar nu sunt prea decisa. Nu am nici atata spatiu pentru el. Al meu probabil va fi unul gen casuta. Singurele aspecte pozitive ar fi ca se fac mai repde plantele, ca nu le mai bate vantul vara sa imi culce aracii la pamant si ca le mai pot feri de ploi acide...Acum sunt , vorba aia, la furat de idei in domeniu. :)

Camt tarziu pui solarul. Am vazut ca pamantul este tare, uscat si nesapat. Ce pui in solar? Vin caldurile si se va incinge prea tare , iar impreuna cu umezeala, sa nu mucegaiasca plantutele. Eu am vazut la toti, ca de prin Mai- Iunie, ridica poalele la solar ca sa se ventileze. oare se mai merita acuam sa le fixezi pana jos?

buna mirela,ma bucur ca am cu cine sa mai schimb cateva randuri,si daca tot ai plecat la furat de idei eu sunt gata sa-ti dezvalui tot din ce stiu eu in materie de solarii,ca si eu m-am mai informat de pe net si din ce mai stiu si eu am reusit sa fac acest solar cu mana mea.asa este,e cam tarziu pt a planta rasadurile,e nesapat pt ca lucrez la el si n-ar avea rost sa-l sap,ca e uscat nu-i bai,apa am din belsug si cand v-a fi gata,adica de maine pt ca azi l-am terminat o sa bag motosapa si-l fac plapuma dar ce sa fac,daca tot m-am apucat de ridicat solarul am zis sa-l fac,ce-o fi o fi,am sa fac eu ceva anul asta in solar iar la anul care vine v-a fi din plin cu ajutorul celui de sus.iar acum sa postez si imaginile cu solarulpost-757-0-34839200-1304362987_thumb.jpgpost-757-0-81817900-1304363090_thumb.jpg

post-757-0-62727700-1304363132_thumb.jpg

post-757-0-25399600-1304363152_thumb.jpg

1 person likes this

mirela,am recitit una din postarile tale in care printre altele ma intrebai daca folia verde e cea mai buna,sincer nu prea stiu exact dar din auzite se zice ca cea verde e una din cele bune.PS:daca vrei sa ma intrebi ceva in legatura cu solarul si nu numai,in materie de lucrari in gospodarie si daca stiu te pot ajuta.nu ezita sa ma intrebi si la nr.de tel.0765xxxxxxpt ca eu stau aprope tot timpul langa solar iar solarul il am undeva la vreo 5 km de focsani si ajung acasa seara tarziu.o seara buna

Edited by Altius
pentru schimbul de numere de telefon si date de contact te rog sa folosesti mesageria privata pentru ca pe forum este interzis a se posta date de contact.multumesc pentru intelegere

Salut gradinarule abc. Felicitari pentru solar. Singura problema pe care o vad eu este ca solarul tau nu are aerisire. Dar poate din poze nu se vede. La solare se lasa partile in jos sa poata intra aerul si albinele pentru polenizare. Daca se deschide doar in partile "cu cute" de sus, la vara nu va fi de ajuns. M-am uitat mai atent si parca am vazut ca intr-un fel ridici un perete. E adevarat sau vad eu aiurea?

Te mai sfatuiesc ceva: pune pe deasupra niste fasii de sustinere ca risti sa se umfle de la vant, asa ca o parasuta si se rupe folia. Nu se vede din poze ca ai prins cu ceva deasupra. Iarta-ma daca ma bag dar m-am lovit de chestiile astea si e pacat de munca ta si de banii investiti

Acum despre folie:

Folia de culoare verde este folia cu durata de utilizare sporita, asigurand acoperire si protectie optima de lunga durata. O poti folosi cam 2-3 ani. Are o grosime fie de 0.10 mm fie de 0.15 mm.

Insa cea mai buna folie este cea de culoare roz. Conţine trei aditivi care îi confera calitaţi speciale: efect împotriva radiaţiilor solare, efect termic, efect anti-picurare. O poti folosi in conditii normale pana la 3-4 ani, cateodata in zone fara vant puternic chiar 5 ani cu conditia sa o strangi iarna. Are o grosime de 0.15 mm

Cu mult drag,

Adinuca

1 person likes this

buna adinuca,multumsc pt felicitari si nu-ti cere scuze ca te bagi,nu trebuie sa ne suparam cand cineva isi da cu parerea sau iti da un sfat,de aceea este forum,ca sa discutam iar eu le i-au ca atare si voi multumi tuturor care "se baga"cum spui tu si-mi vor da sfaturi dar sa continuam:intr-o postare anterioara am spus ca peste solar voi trece cate o fasie de folie din loc in loc,exact asa cum spui tu"sa nu se umfle ca o parasuta" si vor trece si peste folia rulata pe parti care are rolul de aerisire,folia pt aerisire este fixata pe un ax din teava de 1/2"(jumatate de tol)si se ridica sau se coboara invartind o manivela de la capatul solarului si repet,fasiile de folie care vor fixa folia de deasupra vor trece si peste aceste role ce servesc pt aerisire si vor fi fixate la baza solarului de o parte si de alta cu niste tije di fier beton sau teava in forma de"J"intors ca un baston batute in pamant aproape de tot.deschiderea pt aerisire cand folia este ridicata pana sus este de 1,10m,cred ca e destula deschidere pt aerisire.referitor la calitatea foliei,eu am luat folie aditivata,triplu stratificata de 0,17mm si daca va fi buna voi vedea ,acum am luat-o asta e,cat va tine va tine.tu zici ca folia buna poate sa tina si 5 ani daca o strangi iarna,pai doamne fereste cate holtzuruburi am prins si cate sipci ar fi foarte greu.si inca ceva acum nu prea mai sunt bani dar peste un an doi vreau sa fac macar acoperisul din policarbonat cu protectie UV.multumsc pt idei !cu stima,gradinarul abc :tu::10x:

Mentionez ca adinuca este prietena mea, cea cu solarul :). Daca te apuci de rasaduri, plante etc... putem vorbi pe topicele dedicate despre ele. Nici eu nu prea am cu cine "copili rosia" pe aici, ca sa ma exprim in termeni specifici artei

Edited by MirelaLucia

buna mirela,ma bucur ca adinuta este prietene ta,sa-ti traiasca si sa fiti fericite pana la adanci batraneti!!...din cate vad ai o prietena super,se vede omul dupa cum e dispus sa te ajute,sa discute etc...am pus eu cateva seminte in rasaduri dar sunt pt afara si sunt mici,pt solar acum ma duc sa iau rasaduri dintr-o comuna din jud.galati,matca se numeste care e renumita pt gradinarit,cred ca nu este un locuitor al comunei care sa nu aiba macar un solar,acum sa vad cu ce ma pricopsesc,ma refer la calitate,ca de la anul imi fac eu rasaduri.acum te rog scuza-ma si nu te supara,vreau sa plec sa iau rasadurile,dupa care te tin la curent cu ce voi face in continuare.cu stima si respect,gradinarul abc.sarut mana si o zi buna! :tu:

Drum bun si sa ne spui ce soiuri ai luat. ma intereseaza la rosii, ce rosii luati , care sunt mai bune pentru salata , care sunt mai rezistente la mana...

buna mirela,am luat soiul"marisa"160 de fire,un soi "buzau"320 de fire si 60 fire de castraveti acestea mi lea recomandat un ing.agronom specializat in legumicultura si spune ca soiul buzau sunt rosii mai sensibile pt transport dar foarte gustoase,cu gustul adevarat de rosie de pe vremuri,despre mana cred ca tratamentele sunt bune pentru mai toate soiurile.astazi am plantat in solar aproape toate firele mai putin 90 fire pe care le voi planta in aer liber sa vad cum se comporta. cu stima, :tu: gradinarul abc

1 person likes this

480 fire de rosii??????? wow... tu vrei sa vinzi rosii? Chiar asa, poate cineva sa spuna cam cate fire de rosii ar trebui puse pentru un consum familial?

buna mirela,pai daca tot am facut o investitie,am zis ca pe criza asta sa mai scot si eu un banut dar nu inainte de a amortiza investitia.referitor la cate fire de rosii trebuie pt o familie,pot sa-ti spun ca am avut cativa ani la rand la servici o bucatica de teren de vreo 200mp si vreau sa-ti spun ca pt familia mea de 4 persoane puneam cam 100-120 de fire de rosii,20 cuiburi de castraveti,30-40 fire de vinete,20 fire de telina,ridichi,ceapa,usturoi,varza vreo 30-40 de fire si alte zarzvaturi,vreau sa spun ca imi ajungeau berechet,faceam toamna :suc de rosii,bulion,si tot felul de zarzavaturi pt iarna si vreau sa spun ca ma mai si furau si tot imi ajungeau.si vreau sa va arat si poze cu rosiile plantate. cu stima, gradinarulabcpost-757-0-52819400-1304798956_thumb.jpg

Propun sa mutam discutia legata de rosii, la topicul rosii, vrei? ca sa fie mai unitara informatia pentru cei interesati poate doar de rosii. Mai am cateva intrebari de pus.

sunt curios sa vad solarul tau mai ales ca esti din focsani

:rolleyes: salut, ma bucur ca esti din fcsani,sa inteleg ca ai solarul in focsani?eu il am in golesti....momentan nu sunt in tara dar peste vreo luna si ceva cred ca ajung acasa si poate ne vedem sa ne impartasim cate ceva di cate cunoastem despre gradina si solarii.ok?oricum pana atunci poate ne mai scriem din cand in cand...bine?te las cu bine,..o seara buna! :peace:

gradinar, nu, nu are solar in Focsani si nici nu il intereseaza solarul tau prea mult. Este unul din acele persoane aparute pe forum in ultimul timp, care nu stiu ce sa mai faca sa obtina informatii free, si cum forumul il obliga sa faca 10 posturi minime, scrie si el pe unde crede, normal tot felul prostii in care nici el nu crede, ca de.... asa e romanul... uita ca pentru ca el sa poata citi anumite informatii, altul isi pierde timpul sa i le scrie.

Stai linistit si-a facut norma de 10 posturi, a obtinut ce a vrut, INFO MOCA!!!!! se va opri aici, sau cel mult va da un reply la postul asta si va sari , total neargumentat la gatul meu, pozand in victima societatii.

Edited by MirelaLucia
1 person likes this

:rolleyes: buna mirela,nu inteleg totusi reactia ta,ce ti-a venit pe el?te-a suparat cu ceva?ai mai avut probleme cu el sau tu ii stii dupa cum discuta,ma rog voi femeile aveti al 6-lea simt,asa ca deocamdata nu te contrazic.iar pt informatii de care zici tu ca vrea sa le obtine free nu trbuie decat sa se angajeze in discutii serioase pe forum si din partea mea,daca ma pricep,tot ajutorul.ma rog,pana la proba contrarie iti dau dreptate.imi cer scuze ca nu ti-am scris imediat,am fost plecat de langa calculator.sarutmana si noapte buna :tu::sleep:

Azi am facut o vizita la "resedinta de vara" a parintilor mei. Tatal meu a construit un solar, care mi-a placut si vreau sa va arat si voua gradina lui, in imagini:

Solarul:

post-84-0-03884600-1307207888_thumb.jpgpost-84-0-52755100-1307207897_thumb.jpgpost-84-0-43412800-1307207918_thumb.jpgpost-84-0-33040400-1307207927_thumb.jpgpost-84-0-30539100-1307207941_thumb.jpgpost-84-0-79648600-1307207951_thumb.jpgpost-84-0-66640400-1307207964_thumb.jpgpost-84-0-12300000-1307207986_thumb.jpgpost-84-0-68178700-1307207997_thumb.jpgpost-84-0-46630800-1307208017_thumb.jpgpost-84-0-00110500-1307208037_thumb.jpgpost-84-0-42906400-1307208147_thumb.jpg

Gradina:

post-84-0-25626300-1307208168_thumb.jpgpost-84-0-20135100-1307208179_thumb.jpgpost-84-0-69241800-1307208191_thumb.jpgpost-84-0-64048200-1307208202_thumb.jpgpost-84-0-37557600-1307208221_thumb.jpgpost-84-0-98642900-1307208235_thumb.jpgpost-84-0-00159400-1307208270_thumb.jpgpost-84-0-31141800-1307208288_thumb.jpgpost-84-0-52333100-1307208300_thumb.jpg

3 people like this

Frumos. Ce este plantat acolo, in poza 6?

Am observat cateva idei interesante pentru realizarea aracilor sau catararii castravetilor/rosiilor. Sistemele, din ce observ, sunt usor diferite la rosii fata de castraveti. Ai facut cumva mai multe poze de detaliu la astea? daca nu, poti face un desen/schita cu sistemele?

1 person likes this

In poza 6 sunt rasaduri de vinete.

Nu am poze mai detaliate, dar am sa incerc sa fac niste desene.