Salt la continut

Fotografie

solar de legume

• Please log in to reply
76 raspunsuri in acest topic

#1 gradinarulabc

gradinarulabc

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 38 Postari
  • Localitateafocsani

Postat 29 April 2011 - 20:33

buna seara,si bine v-am gasit pe acest site dar sa incep cu ce ma doare:mi-am construit un solar de legume ,cam tarziu,stiu acest lucru dar pt inceput sper sa fie bine,am ajuns la invelit cu folia aferenta si nu stiu cum sa procedez,folia este de 11m latime si de 36m lungime,solarul are 5m latime si 20m lungime,as vrea sa postez si cateva poze daca ma voi descurca cu postatul pt ca sunt incepator si in ale calculatoarelor,nu numai ca gradinar,de aceia vreau daca se poate si vreti sa-mi dati un sfat cum sa intind folia pe solar.am mai vazut solarii de legume dar n-am construit niciodata unul.cand spun de folie ma refer cum sa pliez folia la capete.va multumesc anticipat :scratchchin: [attachmeFisier atasat  Immag046.jpg   102.9K   220 Numar de descarcarint=12506:Immag047.jpg]

Fisiere atasate

• Altius apreciaza asta

HGabc

HGabc
  • AdServer

#2 cristi

cristi

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 160 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 29 April 2011 - 21:47

Bine ai venit printre noi.

A postat Mirela un solar al unei prietene aici:

http://www.hgabc.ro/...ndpost__p__6756

poate te ajuta. Cred ca te va ajuta sa gasesti solutia .

#3 gradinarulabc

gradinarulabc

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 38 Postari
  • Localitateafocsani

Postat 01 May 2011 - 06:21

buna cristi,multumesc pt raspuns si pt imaginile postate dar din acele imagini nu prea se vede cum sa invelesc partile frontale iar ca sistem de prindere a foliei la mine e altfel,ieri am reusit ca niste neamuri si vecini sa invelesc solarul,la capete m-am cam chinuit un pic,a trebuit sa fac niste pliuri la folie,sfat dat de sotia mea care se mai pricepe cat de cat la croitorie si mi-a explicat cum sa fac acele pliuri,in final am reusit dar nu l-am terminat,urmeaza restul lucrarilor pt finalizare.mai jos va trimit si imaginile cu fazele in care sunt cu lucrarileFisier atasat  Immag051.jpg   74.85K   106 Numar de descarcari o zi buna si voi mai reveni si cu alte imagini

#4 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1765 Postari
  • LocalitateaBelciugatele

Postat 01 May 2011 - 10:49

poti sa faci poze si la pliurile alea, asa cum ti-au iesit? Poate furam si noi ideea :)

Folia cu ce ai intarit-o pe lungimea solarului?

Am inteles ca cea mai buna folie, ca si rezistenta este cea verde, asa este?

Aceasta postare a fost editata de MirelaLucia: 01 May 2011 - 10:49

#5 gradinarulabc

gradinarulabc

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 38 Postari
  • Localitateafocsani

Postat 02 May 2011 - 07:13

buna,sigur ca da o sa postez imaginile dar aseara am stat pana pe la ora 22,00 si nu l-am pozat,solarul e aproape gata,merge cam greu ca sunt cam singur dar il termin eu si asa e cam tarziu.....ma bucur ca am dat peste acest site si vad ca deocamdata am dat peste oameni buni,care impartasesc din experienta lor si nu numai.voi reveni cu siguranta cu pozele.folia a fost de 28m iar solarul de 20m,am desfacut-o pe lungime in doua si cum va spuneam cu ajutorul a 8 oameni am tras-o pe coama solarului dupa care am tras-o in parti,am intins-o de zbarnaia pe parti,prinsa la sipci cu holtzsuruburi si dupa aceia am tras la fiecare capat partile frontale si la fel am prins-o cu sipci.astazi voi lucra la aerisiri si la ingroparea si prinderea cu sipci a foliei de jos.poate ca nu sunt eu prea explicit dar cand v-a fi gata o sa postez mai multe imagini.cu stima,o zi buna si sanatate! :peace:

aaa,uitam sa spun ca pe lungime adica pe deasupra,peste coama voi veni cu cateva bucati de folie cam de 30cm data in doua ca o banda si pe care o voi fixa in pamant cu ajutorul unor bucati de fier beton sau teava,ce voi gasi prin curte...in forma de"J"intors care arata ca un baston si care vor trece peste folia rulata pt aerisire dar ma rog...o sa vedeti voi cand v-a fi gata.va las ca ma asteapta solarul.sanatate :bye:

#6 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1765 Postari

Postat 02 May 2011 - 08:00

Ma tot bate si pe mine gandul sa amenajez solar in partea de casa unde am acum gradina, dar nu sunt prea decisa. Nu am nici atata spatiu pentru el. Al meu probabil va fi unul gen casuta. Singurele aspecte pozitive ar fi ca se fac mai repde plantele, ca nu le mai bate vantul vara sa imi culce aracii la pamant si ca le mai pot feri de ploi acide...Acum sunt , vorba aia, la furat de idei in domeniu. :)

Camt tarziu pui solarul. Am vazut ca pamantul este tare, uscat si nesapat. Ce pui in solar? Vin caldurile si se va incinge prea tare , iar impreuna cu umezeala, sa nu mucegaiasca plantutele. Eu am vazut la toti, ca de prin Mai- Iunie, ridica poalele la solar ca sa se ventileze. oare se mai merita acuam sa le fixezi pana jos?

#7 gradinarulabc

gradinarulabc

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 38 Postari
  • Localitateafocsani

Postat 02 May 2011 - 21:07

buna mirela,ma bucur ca am cu cine sa mai schimb cateva randuri,si daca tot ai plecat la furat de idei eu sunt gata sa-ti dezvalui tot din ce stiu eu in materie de solarii,ca si eu m-am mai informat de pe net si din ce mai stiu si eu am reusit sa fac acest solar cu mana mea.asa este,e cam tarziu pt a planta rasadurile,e nesapat pt ca lucrez la el si n-ar avea rost sa-l sap,ca e uscat nu-i bai,apa am din belsug si cand v-a fi gata,adica de maine pt ca azi l-am terminat o sa bag motosapa si-l fac plapuma dar ce sa fac,daca tot m-am apucat de ridicat solarul am zis sa-l fac,ce-o fi o fi,am sa fac eu ceva anul asta in solar iar la anul care vine v-a fi din plin cu ajutorul celui de sus.iar acum sa postez si imaginile cu solarulFisier atasat  Immag060.jpg   67.55K   151 Numar de descarcariFisier atasat  Immag059.jpg   62.54K   167 Numar de descarcari

Fisiere atasate

• Altius apreciaza asta

#8 gradinarulabc

gradinarulabc

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 38 Postari
  • Localitateafocsani

Postat 02 May 2011 - 21:52

mirela,am recitit una din postarile tale in care printre altele ma intrebai daca folia verde e cea mai buna,sincer nu prea stiu exact dar din auzite se zice ca cea verde e una din cele bune.PS:daca vrei sa ma intrebi ceva in legatura cu solarul si nu numai,in materie de lucrari in gospodarie si daca stiu te pot ajuta.nu ezita sa ma intrebi si la nr.de tel.0765xxxxxxpt ca eu stau aprope tot timpul langa solar iar solarul il am undeva la vreo 5 km de focsani si ajung acasa seara tarziu.o seara buna

Aceasta postare a fost editata de Altius: 03 May 2011 - 02:06
pentru schimbul de numere de telefon si date de contact te rog sa folosesti mesageria privata pentru ca pe forum este interzis a se posta date de contact.multumesc pentru intelegere

#9 lifestyle

lifestyle

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 597 Postari
  • LocalitateaTimisoara

Postat 03 May 2011 - 01:51

A iesit o treaba super!
Felicitari! :tu:

#10 Adinuca

Adinuca

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 13 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 03 May 2011 - 15:17

Salut gradinarule abc. Felicitari pentru solar. Singura problema pe care o vad eu este ca solarul tau nu are aerisire. Dar poate din poze nu se vede. La solare se lasa partile in jos sa poata intra aerul si albinele pentru polenizare. Daca se deschide doar in partile "cu cute" de sus, la vara nu va fi de ajuns. M-am uitat mai atent si parca am vazut ca intr-un fel ridici un perete. E adevarat sau vad eu aiurea?

Te mai sfatuiesc ceva: pune pe deasupra niste fasii de sustinere ca risti sa se umfle de la vant, asa ca o parasuta si se rupe folia. Nu se vede din poze ca ai prins cu ceva deasupra. Iarta-ma daca ma bag dar m-am lovit de chestiile astea si e pacat de munca ta si de banii investiti

Acum despre folie:

Folia de culoare verde este folia cu durata de utilizare sporita, asigurand acoperire si protectie optima de lunga durata. O poti folosi cam 2-3 ani. Are o grosime fie de 0.10 mm fie de 0.15 mm.

Insa cea mai buna folie este cea de culoare roz. Conţine trei aditivi care îi confera calitaţi speciale: efect împotriva radiaţiilor solare, efect termic, efect anti-picurare. O poti folosi in conditii normale pana la 3-4 ani, cateodata in zone fara vant puternic chiar 5 ani cu conditia sa o strangi iarna. Are o grosime de 0.15 mm

Cu mult drag,
Adinuca
  • gradinarulabc apreciaza asta

#11 gradinarulabc

gradinarulabc

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 38 Postari
  • Localitateafocsani

Postat 04 May 2011 - 07:15

buna adinuca,multumsc pt felicitari si nu-ti cere scuze ca te bagi,nu trebuie sa ne suparam cand cineva isi da cu parerea sau iti da un sfat,de aceea este forum,ca sa discutam iar eu le i-au ca atare si voi multumi tuturor care "se baga"cum spui tu si-mi vor da sfaturi dar sa continuam:intr-o postare anterioara am spus ca peste solar voi trece cate o fasie de folie din loc in loc,exact asa cum spui tu"sa nu se umfle ca o parasuta" si vor trece si peste folia rulata pe parti care are rolul de aerisire,folia pt aerisire este fixata pe un ax din teava de 1/2"(jumatate de tol)si se ridica sau se coboara invartind o manivela de la capatul solarului si repet,fasiile de folie care vor fixa folia de deasupra vor trece si peste aceste role ce servesc pt aerisire si vor fi fixate la baza solarului de o parte si de alta cu niste tije di fier beton sau teava in forma de"J"intors ca un baston batute in pamant aproape de tot.deschiderea pt aerisire cand folia este ridicata pana sus este de 1,10m,cred ca e destula deschidere pt aerisire.referitor la calitatea foliei,eu am luat folie aditivata,triplu stratificata de 0,17mm si daca va fi buna voi vedea ,acum am luat-o asta e,cat va tine va tine.tu zici ca folia buna poate sa tina si 5 ani daca o strangi iarna,pai doamne fereste cate holtzuruburi am prins si cate sipci ar fi foarte greu.si inca ceva acum nu prea mai sunt bani dar peste un an doi vreau sa fac macar acoperisul din policarbonat cu protectie UV.multumsc pt idei !cu stima,gradinarul abc :tu: :10x:

#12 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1765 Postari

Postat 04 May 2011 - 07:39

Mentionez ca adinuca este prietena mea, cea cu solarul :). Daca te apuci de rasaduri, plante etc... putem vorbi pe topicele dedicate despre ele. Nici eu nu prea am cu cine "copili rosia" pe aici, ca sa ma exprim in termeni specifici artei

Aceasta postare a fost editata de MirelaLucia: 04 May 2011 - 07:40

#13 gradinarulabc

gradinarulabc

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 38 Postari
  • Localitateafocsani

Postat 04 May 2011 - 08:23

buna mirela,ma bucur ca adinuta este prietene ta,sa-ti traiasca si sa fiti fericite pana la adanci batraneti!!...din cate vad ai o prietena super,se vede omul dupa cum e dispus sa te ajute,sa discute etc...am pus eu cateva seminte in rasaduri dar sunt pt afara si sunt mici,pt solar acum ma duc sa iau rasaduri dintr-o comuna din jud.galati,matca se numeste care e renumita pt gradinarit,cred ca nu este un locuitor al comunei care sa nu aiba macar un solar,acum sa vad cu ce ma pricopsesc,ma refer la calitate,ca de la anul imi fac eu rasaduri.acum te rog scuza-ma si nu te supara,vreau sa plec sa iau rasadurile,dupa care te tin la curent cu ce voi face in continuare.cu stima si respect,gradinarul abc.sarut mana si o zi buna! :tu:

#14 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1765 Postari

Postat 04 May 2011 - 08:59

Drum bun si sa ne spui ce soiuri ai luat. ma intereseaza la rosii, ce rosii luati , care sunt mai bune pentru salata , care sunt mai rezistente la mana...

HGabc

HGabc
  • AdServer

#15 gradinarulabc

gradinarulabc

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 38 Postari
  • Localitateafocsani

Postat 05 May 2011 - 22:20

buna mirela,am luat soiul"marisa"160 de fire,un soi "buzau"320 de fire si 60 fire de castraveti acestea mi lea recomandat un ing.agronom specializat in legumicultura si spune ca soiul buzau sunt rosii mai sensibile pt transport dar foarte gustoase,cu gustul adevarat de rosie de pe vremuri,despre mana cred ca tratamentele sunt bune pentru mai toate soiurile.astazi am plantat in solar aproape toate firele mai putin 90 fire pe care le voi planta in aer liber sa vad cum se comporta. cu stima, :tu: gradinarul abc
  • DEugen apreciaza asta

1 useri citesc topicul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Bing (1)