olaroiu

PRIZA DE PAMANT

48 posts in this topic

Am o problema cu impamantarea, este prea mare, am masurat o zilele acestea si este de 12,8 ohm.

Impamantarea a fost facuta de firma care s-a ocupat de instalatia casei si a fost realizata din 6 tarusi din teava legati intre ei cu platbanda sudata (se pare ca a fost facuta de mantuiala)

Acum vreau sa mai adaug inca 2 sau 3 tarusi (confectionati din OL zincat, in varianta cruce, echivalentul a 2 si 1/2 toli teava), problema ii ca locul unde vreau sa realizez priza are o suprafata de 5x3,5 m, zilele acestea m-am documentat putin si am inteles ca dintanta dintre 2 tarusi trebuie sa fie egala 2 x lungimea tarusului.

Nu stiu daca din cauza prizei de pamant, imi tot cade diferentialul sau din cauza legaturilor in tablou.

Priza Rpa are o valoare de 71 Ohm si este amplasata la 1m de Rpl.

Atasez poze cu tabloul meu electric, tip tarus ce vreau sa folosesc si schema tabloului meu care cred ca este de tip TT si cum vreau sa refac priza de pamant.

Ce recomandati sa pun 3 tarusi de 1m sau 2 de 2m?

Care schema ii mai buna TNC sau TT?

Pot sa realizez o schema TNC daca valoarea prizei de pamant este mai mare de 4 ohm?

Am atasat documentele, daca se poate un raspuns cat mai pe intelesul tuturor, deoarece nu sunt de specialitate si nu prea inteleg toti termenii.

post-359-0-07909900-1298271782_thumb.jpg

post-359-0-82534900-1298271789_thumb.jpg

post-359-0-60479100-1298271796_thumb.jpg

post-359-0-23969200-1298271805_thumb.jpg

post-359-0-67790400-1298271810_thumb.jpg

Edited by DEugen

Am o problema cu impamantarea, este prea mare, am masurat o zilele acestea si este de 12,8 ohm.

Ai masurat-o tu? Cum?

Impamantarea a fost facuta de firma care s-a ocupat de instalatia casei si a fost realizata din 6 tarusi din teava legati intre ei cu platbanda sudata (se pare ca a fost facuta de mantuiala)

Trebuia sa ti-o masoare ei si sa suplimenteze cu electrozi pana obtineai o rezistenta de dispersie de max.2Ohmi.

Acum vreau sa mai adaug inca 2 sau 3 tarusi (confectionati din OL zincat, in varianta cruce, echivalentul a 2 si 1/2 toli teava), problema ii ca locul unde vreau sa realizez priza are o suprafata de 5x3,5 m, zilele acestea m-am documentat putin si am inteles ca dintanta dintre 2 tarusi trebuie sa fie egala 2 x lungimea tarusului.

Tipul de electrod este OK. Pune cei 3 tarusi in varfurile unui triunghi echilateral imaginar, care se incadreaza in spatiul tau. Dupa cate inteleg ii vei bate vertical. In cazul asta, capatul superior sa intre la cota -0,5...-0,8m. Se executa laturile "triunghiului" din platbanda de OlZn, sudata de electrozi (chiar o sudezi in triunghi) si de acolo pleci cu platbanda spre eclisa.

Iti recomand totusi sa verifici continuitatea platbandei si sudurile la vechii electrozi. Nu uita sa protejezi sudurile: se curata bine de oxizi, se acopera cu pulbere (spray) de zinc si cel mai la indemana se protejeaza cu smoala, inainte de a pune pamant pe ele. Nu le acoperi insa decat dupa ce ai masurat si totul este OK; altfel, mai pune electrozi.

Nu stiu daca din cauza prizei de pamant, imi tot cade diferentialul sau din cauza legaturilor in tablou.

Nu cred ca din cauza prizei de pamant ci cel mai probabil din cauza unui echipament/aparat electric care are un defect de izolatie. Nu bag mana in foc

3 tarusi de 2 metri (cu cat e mai lung cu atat mai bine; diametrul nu are o influenta foarte mare)

Pot sa realizez o schema TNC daca valoarea prizei de pamant este mai mare de 4 ohm?

Nu poti realiza decat o schema TN-S, adica Terre (Impamantarea) si Neutre (nulul) - Separate, altfel iti sare diferentialul din BMP-ul montat de Electrica.

Succes

Edited by DEugen

Instalaţia de legare la pământ, numită câteodată mai simplu „pământare”, reprezintă totalitatea măsurilor

adoptate pentru conectarea la pământ a componentelor electrice conductoare. Această instalaţie este o

componentă importantă a reţelelor de alimentare cu energie electrică, atât la nivelul de MT cât şi la JT. O bună

instalaţie de legare la pământ este necesară pentru:

♦ protecţia clădirilor şi instalaţiilor împotriva loviturilor de trăsnet;

♦ securitatea vieţii oamenilor şi animalelor prin limitarea tensiunilor de atingere şi de pas la valori de

siguranţă;

♦ asigurarea compatibilităţii electromagnetice (CEM), respectiv limitarea perturbaţiilor electromagnetice;

♦ funcţionarea corectă a reţelei de alimentare cu energie electrică şi asigurarea unei calităţi corespunzătoare a

energiei furnizate.

Toate aceste funcţiuni sunt asigurate de o instalaţie unică de legare la pământ care trebuie proiectată pentru a

îndeplini toate cerinţele. Anumite elemente ale acestei instalaţii pot fi dedicate satisfacerii unor cerinţe specifice

dar ele sunt totuşi parte a unei unice instalaţii de legare la pământ. Standardele impun ca toate măsurile privind

legarea la pământ dintr-o instalaţie să fie interconectate, formând un sistem unic.

Priza de pământ este un conductor metalic sau un ansamblu de conductoare metalice interconectate sau alte

părţi metalice acţionând în aceeaşi manieră, îngropate în pământ şi conectate electric la acesta sau introduse în

beton care are o suprafaţă mare în contact cu pământul (de exemplu, fundaţia unei clădiri).

Sistemul sau instalaţia de legare la pământ reprezintă totalitatea mijloacelor şi măsurilor prin care părţi ale

unui circuit electric, părţi conductoare care pot fi accesibile ale unui echipament electric (părţi conductoare

expuse) sau părţile conductoare din vecinătatea unei instalaţii electrice (părţi conductoare externe) sunt conectate

la pământ.

ce fel de tarusi ai folosit

deia din poza sau tiganesti ?

La ce anume te referi petre cand spui tarusi tiganesti?

Poti pune o poza sa vad si eu

thx

nu am poza

dar am auzit ca e vorba de niste tevi deastea normale bagate in pamant

Sunt f. bune si tevile de instalatii, zincate de 2". Probabil ca se bat mai greu in pamant fata de tarusii prefabricati (care au varf).

Pai se poate face o taietura in unghi cu un polizor unghiular sa arate ca un varf si cred ca s-ar bate la fel de usor ca un electrod special de impamantare. :scratchchin:

post-63-0-71243200-1298431545_thumb.jpg

Ai masurat-o tu? Cum?

Trebuia sa ti-o masoare ei si sa suplimenteze cu electrozi pana obtineai o rezistenta de dispersie de max.2Ohmi.

Tipul de electrod este OK. Pune cei 3 tarusi in varfurile unui triunghi echilateral imaginar, care se incadreaza in spatiul tau. Dupa cate inteleg ii vei bate vertical. In cazul asta, capatul superior sa intre la cota -0,5...-0,8m. Se executa laturile "triunghiului" din platbanda de OlZn, sudata de electrozi (chiar o sudezi in triunghi) si de acolo pleci cu platbanda spre eclisa.

Iti recomand totusi sa verifici continuitatea platbandei si sudurile la vechii electrozi. Nu uita sa protejezi sudurile: se curata bine de oxizi, se acopera cu pulbere (spray) de zinc si cel mai la indemana se protejeaza cu smoala, inainte de a pune pamant pe ele. Nu le acoperi insa decat dupa ce ai masurat si totul este OK; altfel, mai pune electrozi.

Nu cred ca din cauza prizei de pamant ci cel mai probabil din cauza unui echipament/aparat electric care are un defect de izolatie. Nu bag mana in foc

3 tarusi de 2 metri (cu cat e mai lung cu atat mai bine; diametrul nu are o influenta foarte mare)

Nu poti realiza decat o schema TN-S, adica Terre (Impamantarea) si Neutre (nulul) - Separate, altfel iti sare diferentialul din BMP-ul montat de Electrica.

Succes

Am masurat-o cu un aparat imi scapa acum denumirea, folosind 2 tarusi suplimentari unul la 50m si altul la 35m.

E obligatoriu sa sudez platbanda? ma gandeam ca dinaia au facut urechea aia la electrozi sa prinzi platbanda cu surub, ptr mine ii mai simplu asa.

Cred totusi ca sare de la apropierea prizei Rpa de Rpl, de ce spun asta, prin noiembrie anul trecut am mutat putin Rpa care era foarte aproape de Rpl si de atunci nu a mai sarit, acum vreau sa l mut la distanta regulamentara de 5m.

Dupa ce o sa refeac priza de pamant o sa chem pe cinva autorizat sa-mi faca schema TN-S.

Electrozii care ii acum acuma sunt din teava, nu stiu exact nici ce diametru au si nici ce lungime, precis nu au fost izolati cu smoala, cand a fost facuta priza am fost plecat din localitate, cand m-am intors era totul astupat.poate nici nu sunt 6.

Pot sa fac varianta 1 (care imi convine mai mult)care sa o leg amonte de ecilsa de priza actuala sau

varianta 2 cea in triungi, dar la aceasta ma incurca priza actuala deoarece o sa fie chiar sub ea si se intersecteaza platbandele, ma incurca si la sapat.

Ce imi recomanzi?

post-359-0-05949500-1298532508_thumb.jpg

post-359-0-75775300-1298532514_thumb.jpg

Edited by olaroiu

Am masurat-o cu un aparat imi scapa acum denumirea, folosind 2 tarusi suplimentari unul la 50m si altul la 35m.

E OK, daca ai stiut cum si ai avut cu ce.

E obligatoriu sa sudez platbanda? ma gandeam ca dinaia au facut urechea aia la electrozi sa prinzi platbanda cu surub, ptr mine ii mai simplu asa.

Nu e obligatoriu, dar trebuie sa faci o legatura f. buna/sigura, sa nu se desfaca: surub, grower, piulita, contrapiulita. Eu tot consider ca sudura e sfanta

Cred totusi ca sare de la apropierea prizei Rpa de Rpl, de ce spun asta, prin noiembrie anul trecut am mutat putin Rpa care era foarte aproape de Rpl si de atunci nu a mai sarit, acum vreau sa l mut la distanta regulamentara de 5m.

Dupa ce o sa refeac priza de pamant o sa chem pe cinva autorizat sa-mi faca schema TN-S.

Daca zici ca mutand electrodul ai scapat de problema inseamna ca asta a fost. Nu am o experienta in evenimente din astea sa pot sa-ti spun sigur care este problema.

Pot sa fac varianta 1 (care imi convine mai mult)care sa o leg amonte de ecilsa de priza actuala sau

varianta 2 cea in triungi, dar la aceasta ma incurca priza actuala deoarece o sa fie chiar sub ea si se intersecteaza platbandele, ma incurca si la sapat.

Ce imi recomanzi?

oricare dintre variante este OK, dar ca si la triunghi, incearca sa inchizi perimetrul descris de tarusi (adica leaga primul electrod cu ultimul)

Succes!

Spuneti-mi,va rog, cum credeti ca ar functiona o impamantare constituita din armatura metalica a fundatiei unei cladiri?

Impamantarea constituita din armatura metalica a fundatiei unei cladiri sa numeste priza de pamant NATURALA.

Problema este daca este suficienta. O priza de pamant, ca sa-si indeplineasca bine rolul, trebuie sa aibe o rezistenta de disperie de maxim 4 Ohmi daca este folosita numai impotriva curentilor de defect sau de maxim 1 Ohm daca este folosita si pentru paratrasnet. Aceasta inseamna ca priza de pamant trebuie masurata. Daca valoare masurata ete mai mare, trebuie executata si o priza de pamant artificiala, pe langa perimetrul cladirii, din electrozi zincati (teava zincata), care sa scada rezistenta prizei naturale.

Edited by DEugen

@Raduk,

1. In camerele tehnice, sau in beciuri, unde se gasesc echipamente electrice, este necesar a se prevedea centuri de impamantare. Acestea se fac din platbanda (uzual OL-Zn 25x4), care se pozeaza pe perete (de jur imprejurul camerei: centura), la o inaltime de circa 30cm de pardoseala. Se fixeaza de perete cu piese speciale, care tine centura la circa 1cm distanta de perete. Acest lucru permite ca echipamentele electrice montate in aceste camere sa fie legate prin conductoare electrice la priza de pamant. Se face de tip "centura" pentru a nu exista riscul intreruperii circuitului. De asemenea, centura, se conecteaza la priza de pamant prin 2 puncte, diagonal opuse.

2. Piesele de separatie cu eclise sunt niste cutii in care se intalnesc 2 platbande: cea care vine de la priza de pamant si cea care se duce catre instalatia electrica interioara sau la tija paratrasnetului. Cele doua platbande nu sunt conectate direct ci prin intermediul unei eclise. Cand se doreste masurarea prizei, trebuie separata priza de pamant de instalatia interioara. Prin urmare se desfac eclisele, se masoara priza si se monteaza eclisele inapoi.

Cutie separatie.bmp

Aceste cutii se gasesc in comert si costa circa 35-45 lei.

@Autocorect,

Poti sa pui electrodul in fundatie, dar daca dupa masuratori constati ca mai ai nevoie de electrozi suplimentari, cum ii mai conectezi la fundatie?

Uite niste detalii de trecere prin izolatia fundatiilor:Priza de pamant2.pdf

Vis-a-vis de paratrasnet, ai cladiri mai inalte in apropiere?

Edited by DEugen

Cred ca acum m-am lamurit. Pun electrodul in fundatie si ies cu platbanda pe langa soclu unde ma opresc cu ea. Daca mai am nevoie de alti electrozi, sap pe lansa scoclul casei si implicit pe langa platbanda pana la nivelul la care iese ea din fundatie, acolo fac conexiune (sudez, cu surub, eclipsa...) cu o alta platbanda pe care o duc catre un punct unde va fi un alt(alti) electrod.

In beciul meu nu vor exista consumatori, iar beciul (in speranta mea) nu va avea conexiune cu pamantul decat prin fundatie casei, exista la partea superioara a peretilor beciului legaturi cu fundatia casei. Legarea platbandei in fundatia beciului zic eu nu-si mai are rostul la mine. Fac un "lasou" de platbanda pe care il arunc in jurul beciului (pe exterior) la baza lui, undeva la 3.25 m fata de cota 0, capatul ramas in urc spre fundatia casei catre electrodul de care am tot vorbit, pe drum sudez de fierul beton, la capat de electrod iar restul de platbanda o scot pe langa soclu unde se va ajusta lungimea la final, montat eclipsa si dusa impamantarea la tablou in casa. Sper ca nu m-am pierdut in explicatii. Multumesc de ajutor.

Apasez o poza, dunga rosie reprezinta platbanda, punctul rosu de la capat electrodul de impamantare.

post-89-0-03978900-1307163266_thumb.jpg

Edited by AutoCorect

Hai ca si eu am inteles. Poza asta este cu beciul?

Pai daca nu ai nici un echipament electric in beci nu-ti trebuie nici o centura (oricum centura iti trebuia in interior nu in exterior)

Uite aici o varianta de executie, economica, dar necesita minim 2 electrozi la inceput.Priza de pamant V3.pdf

De ce spui ca nu poti pune electrozii undeva in afara fundatiei (pe langa casa)?

E bine ca ne-am inteles :)

Nu este vorba ca nu pot sa-i pun inafara, dar:

1) ca sa-i pun inafara trebuie sa sap o groapa, minum ~60 cm

2) dupa ce sudez trebuie sa izolez cu spray cu zinc sau cu zmoala...

In fundatie era mai simplu, zic eu asa:

1) exista sapatura de 1 m + 2 m electrod se ajunge la appx. 2,8 m

2) nu mai trebuie sa izolez sudura cu zmola, unde capul unde se sudeaza platbanda va fi prins in betonul fundatiei.

Dar daca imi spui sa pun electrosul inafara fundatiei, asa voi face, tu stii mai bine.

Mai am o intrebare : crezi ca daca realizez in prima faza aceasta impamantare (putin modificata de ce mi-ai dat tu), in viitor o pot folosi si pentru paratraznet ? Ma gandesc sa pregatesc macar locurile de conectare pentru eclipse.

Priza de pamant V3.pdf

Edited by AutoCorect

Ma intrebai daca am case mai inalte pe langa mine.

Undeva la 100-150m sunt 3 case care sunt mai inalte ca a mea, iar in spatele casei am niste stalpi de medie tensiune.

Atasez poze:

post-89-0-87281100-1307191593_thumb.jpg

post-89-0-55043300-1307191685_thumb.jpg

Stii de ce spun eu ca e mai bine sa scoti electrozii afara?

Pentru ca, daca e nevoie sa suplimentezi e cea mai la indemana solutie. Daca ii pui in fundatie, cum faci sa mai adaugi electrozi suplimentari?

Cred ca partea cu smoala e cea mai simpla dintre treburi. ;)

E OK solutia ta.

Daca totusi vrei s-o faci in fundatie, si vrei sa fii riguros, atunci masoara priza si vezi din faza asta daca este OK (ai suficienti electrozi).

Poti sa pui ulterior paratrasnetul, dar atunci priza trebuie sa aiba o rezistenta de max. 1 Ohm.

In conditiile tale (oarecum izolat) ai cam avea nevoie.

vig1969,

Sa inteleg ca nu te-ai legat si de armatura fundatiei la priza de pamant? Ai facut doar priza exterioara?

AutoCorect,

E f.bine, pt ca in comparatie cu vig1969, nu prea ai priza de pamant externa.

Eugen, e imperios necesar ca impamantarea sa se "lege" de armatura fundatiei?

Eu nu am facut impamantarea la momentul potrivit :death: si acum nu ma mai pot lega cu impamantarea la armatura.

Problema la mine e ca solul e mai nisipos ... sper sa nu fiu nevoit sa bat zeci de tarusi ca sa obtin rezistenta necesara impamantarii. :unsure:

Sorry, dar era bine daca te foloseai de armatura casei pentru priza de pamant.

Daca nu ajungi cu priza la rezistenta ceruta va trebui sa bati tarusi la greu.

Ia zii , in soclul casei nu ai armatura? Daca iti permiti sa spargi in cateva locuri sa ajungi la armatura si sa sudezi de ea o bucata de platbanda, poate fi de ajutor.

O sa ma orientez dupa niste zone unde pot ajunge la armatura .. :unsure:

Din demisol am acces la diafragme (peretii demisolului/fundatia casei) insa din exterior singurul beton la care am acces si as da de armatura mai serioasa sunt stalpii cadrelor de care nu prea as vrea sa ma ating gaurindu-i.

Daca o rezolv din tarusi (acum depinde si de cati trebuie sa bat) poate nu mai "sap" dupa armatura casei.

Am fost maaaare "destept" ca nu am montat si impamantarea in fundatii la momentul oportun. :death:

Asta e, invatam pentru urmatoarea casa :lol:

:10x:

Edited by lifestyle