DEugen

Reparatii consolidari case paianta-chirpici

262 posts in this topic

eu unul nu as face nimic pana la primavara

orice incepi o sa dai in altceva

daca dai jos acoperisul o sa ai nevoie de ceva reparatii pe la structura lui si de acolo la pereti si de acolo mai departe.

orice faci se numeste tot carpeala.pentru ca nu poti sa folosesti la anu si atunci trebuie sa strici si sa pierzi banii.

dupa mine ti-ar trebui 2 luni de soare ca sa faci urmatoarele:

- decopertat acoperis si verificat structura lui

- refacut instalatiile

- decopertat peretii si refacuti, intariti cu o tencuiala cu plasa de buzau peste tot

astea sunt dupa mine urgentele

ps

ai mai locuit pana acum in astfel de conditii - wc afara, fara apa curenta, incalzire pe sobe etc?

te intreb pentru ca ar fi dureros sa incepi asta acum, la sfarsit de vara.

mai bine incepi de primavara ca sa te obisnuiesti.

razvy ,

nu cred ca am timpul necesar pana la ploile de toamna sa decopertez si sa refac...Cristina sta pe riscul ei acolo :))

Sir_Mario

Multumesc ptr sfaturi...

Desi sunt nascuta si crescuta in Bucuresti, la bloc, am avut ocazia sa stau vreo 2 ani la curte cu wc in curte, apa numai la fantana , incalzire cu sobe...Deci stiu ca fac fata. Dar nu vreau sa cada pe mine in caz de iarna grea.

Inca nu ne-am dat ok-ul pentru cumpararea casei, mai avem la dispozitie cateva zile.

Ideea e ca sunt 5000 de metri de teren( vie, pomi fructiferi, padure de salcam, teren arabil) la 5000 de euro...Si in rate...Eu zic ca merita...chiar daca ma chinui putin pana pot sa fac alta casa...

atunci sti la ce te inhami

numai ca aici conditiile sunt prea grele

iar ca sa carpesti casa doar ca sa stai o iarna - grea sau nu si la anu sa refaci atunci nu se justifica

mai bine cumperi si incerci sa stai la altcineva si lasi casa asa.

oricum o sa ai nevoie de ceva banuti pentru casa.

Nu stiu daca avem cum sa stam in alta parte...Avem si asta in vedere, desi ne gandim ca bagajul ar trebui sa il ducem la casa si daca se aude ca am cumparat si nu stam acolo, devine tentant ptr unii.

Locatia e la 35 de km de Pitesti spre Slatina

Trebuie sa ai in vedere si cit de priceputi si gata sinteti sa puteti executa aceste reparatii.

Dupa ce intrati in posesie, as inchiria un container de metal si in el as baga tot de valoare un lacat destept iti asigura linistea . Terenul fara casa cit valoreaza ?

casa nu e din chirpic din cate imi dau eu seama ....

e din valatuci ,.....

adica lut + balega + paie + apa (compozitia chirpicului - e drept ) , peste o structura plasa impletita din nuiele ....

acum .... din ce vad eu in poze ....ma face sa fiu sceptic cu privire la o reparatie ....

de ce ....

- casa e veche ---- daca dai tencuiala dinciment jos ( si trebuie s-o dai musai ) vei gasi sigur gauri / galerii facute de sobolani

remediere : decopertare tencuiala ciment / indreptare grosiera ( eu as alege ca material tot valatucii pt chirpic ) / tencuire armata cu plasa rabitz / finisaj

dupa decopertarea tencuielii este foarte probabil sa constati probleme structurale .....si sa ai nevoie de camasuiri / stalpi / centuri din beton armat

- bag mana in foc ca structura sarpantei este din leatzuri care sunt putrede ( cel putin partial )

remediere : refacerea structurii si o invelitoare noua pt acoperis

- inlocuire tamplarie

-inlocuire usi

- pardoseala ? cred ca e din dulapi in cel mai bun caz ....

.... ma rog .... una peste alta .... muulta bataie de cap cu reconditionarea ....

ia in calcul sa faci o casa noua pe terenul asta care are intradevar un pret bun ....

Edited by alibabu

Buna ziua, am achizitionat o casa din vaiuga, a fost nelocuita mai bine de 10 ani si are urmatoarele probleme: in toate incaperile podelele de lemn sunt bombate, sub ele este nisip usor umed, peretii sunt in mare parte uscati cu exceptia a 3 pereti interiori ce prezinta urme de igrasie. Intentionez sa fac incalzirea in pardoseala, asta inseamna ca o sa am sapa in fiecare incapere; intrebarea este daca aceasta sapa nu va determina mai apoi umezeala sa urce si pe peretii care acum nu au urme de umezeala?

Salutari .. 

Sa-r putea sa transfere  umezeala daca nu izolezi  sapa . 

Salut,as dori sa dau un stil mai modern unei camere la o casa de tara,camera ce se afla deasupra unui beci,dar nu stiu cu ce sa incep mai intai.Casa este izolata pe exterior cu polistiren de 10,peretii se prezinta foarte bine,fara urme de umezeala sau crapaturi,nici macar din alea mici.Ce as vrea sa fac:

-mascare pereti cu rigips,pentru a putea da apoi cu o lavabila

-inlocuirea pardoselei actuale,care acum este din placi de lemn mari peste un strat de nisip.Aici as vrea sa stiu dca pot turna o sapa sa pot pune apoi parchet,avand in vedere ca aceasta camera se afla deasupra beciului

-cum pot placa cu rigips peretele din jurul sobei?Este posibil?

-as vrea sa pun rigips si pe tavan si as vrea sa stiu cum pot prinde acele profile metalice,pe tavanul din pamant?

Deocamdata atat,multumesc.

Salut,as dori sa dau un stil mai modern unei camere la o casa de tara,camera ce se afla deasupra unui beci,dar nu stiu cu ce sa incep mai intai.Casa este izolata pe exterior cu polistiren de 10,peretii se prezinta foarte bine,fara urme de umezeala sau crapaturi,nici macar din alea mici.Ce as vrea sa fac:

-mascare pereti cu rigips,pentru a putea da apoi cu o lavabila

-inlocuirea pardoselei actuale,care acum este din placi de lemn mari peste un strat de nisip.Aici as vrea sa stiu dca pot turna o sapa sa pot pune apoi parchet,avand in vedere ca aceasta camera se afla deasupra beciului

-cum pot placa cu rigips peretele din jurul sobei?Este posibil?

-as vrea sa pun rigips si pe tavan si as vrea sa stiu cum pot prinde acele profile metalice,pe tavanul din pamant?

Deocamdata atat,multumesc.

salut

totul din ceea ce ai scris mai sus se poate realiza

in primul rand trebuie sa incepi cu "demolarea"

sa realizezi tavanul din gips-carton trebuie sa decopertezi tavanul existent pana la buiandrugii de lemn si apoi se poate realiza structura metalica,izolarea si placarea tavanului cu gips-carton

la pardoseala la fel....se poate turna o sapa dar pentru a monta parchetul(banuiesc ca fiind vorba de parchet laminat)trebuie sa astepti aprox 15 zile sa se usuce sapa.ideal ar fi sa torni o sapa semiumeda sa folosesti cat mai putina apa.normal sapa se masoara cu un aparat special care trebuie sa aiba undeva la 2% maxim umiditate sa se poata monta parchetul....de aceea tot timpul optez atunci cand stiu ca se monteaza parchet sa torn sapa semiumeda

placarea cu gips-carton in jurul sobei ar trebui sa folosesti gips-carton rezistent la foc (culoare portocalie a placii de gips-carton)

putem detalia lucrarea pe etape daca doresti..poti face cateva poze din incapere sa vedem cum arata?

Edited by MariusC