Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Daunatorii din gradina

• Please log in to reply
15 raspunsuri in acest topic

#1 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1751 Postari
  • LocalitateaBelciugatele

Postat 13 December 2010 - 12:34

Incep eu, caci am un daunator consacrat, campion al gradinii. Se numeste Limax, un melc fara cochilie care mananca orice e verde, frunze, flori,etc... Cum am caini imi este teama sa pun otrava sau granule prin curte. Cineva mi-a spus despre o capcana cu bere. Stie cineva cum e cu capcana aia, eventual cum se construieste?

O alta problema aparuta in toamna asta si care deja ma deranjeaza, este invazia de cartite ;). Cum scap de ele intr-un mod cat mai ecologic?

HGabc

HGabc
  • AdServer

#2 lifestyle

lifestyle

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 597 Postari
  • LocalitateaTimisoara

Postat 27 January 2011 - 10:40

Cristi care ar fi cei mai importanti daunatori de care trebuie sa ne ferim din gradina de legume ?

#3 cristi

cristi

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 160 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 29 January 2011 - 06:31

Sa va spun care ar fi cei mai importanti daunatori din perspectiva mea si combaterea acestora.

De capcane improvizate nu am invatat despre asa ceva,eu stiind doar metodele folosite in horticultura pe care le-am invatat in scoala.

Sa incep cu problema cu melcul Limax si combaterea acestuia.

Limax sau melcul fara cochilie si ataca in special castravetii,morcovul,ardeii,varza,salata,vinetele,etc...
Combaterea melcului Limax:praf de var nestins 15 grame la 1 mp,terenul infestat se prafuieste cu superfosfat praf,piatra vanata pisata fin.

Coropisnita care roade radacinile plantelor sau reteaza tulpina de la suprafata terenului.
Combaterea Coropisnitei:momeala toxica

Gargarita cepei care produce pagube la ceapa prin larvele sale care sapa galerii in frunzele de ceapa.
Combatere Gargaritei: se stropeste cultura de ceapa cu Sinoratox 0,15%,Carbetox 0,1%,la care se adauga ca adeziv aracet 0,2%.Se strang si se ard resturile vegetale iar arpagicul se trateaza inainte de plantare.

Musculita cepei care ataca usturoiul si ceapa si are 2 sau 3 generatii de musculite pe an.Prima generatie de larve ataca frunzele si bulbii mai tineri,iar a doua generatie si a treia ataca bulbii de usturoi si ceapa in care sapa galerii. Frunzele se ingalbenesc si se usuca.
Combaterea musculitei: la aparitia primelor larve se stropeste cultura cu Carbetox 0,1% si Sinoratox 0,15%.Se strang si se ard resturile vegetale iar samanta sau arpagicul se trateaza inainte de plantare.

Gandacul de Colorado este mare de pana la 12 mm in lungime de forma ovala bombat pe spate si pe fiecare aripa are 5 dungi negre.Din ouale pe care le depune ies larve rosii-caramizii care se hranesc cu frunzele de cartofi,rosii,ardei,vinete. Daca nu se iau masuri de combatere tufele pot ramane fara frunze gandacul de colorado mancandu-le.
Combaterea gandacului de colorado: stropirea culturii la aparitia primelor insecte cu Decis 0,05%, Hostation 0,1%, intre 0,7 si 0,8 litri la 1 mp. Pe suprafete mici de teren gandacii pot fi adunati inainte de a depune oua.

Molia si musca telinei si a morcovului sunt daunatori ale caror larve sapa galerii in radacinile si frunzele telinei si morcovului.
Combaterea moliei si musca:tratamente la aparitia primelor larve cu Carbetox 0,1%,Sinoratox 0,15%,Basudin 0,08%. Strangerea si arderea resturilor vegetale si tratarea semintelor inainte de plantare.

Fluturele alb al verzei este un daunator periculos al verzei.Fluturii au corpul negru cu aripi albe cu pete negre, rotunde pe aripi.Larvele sunt galben-cenusii cu trei dungi galbene pe spate.Din larve ies omizile.Omizile mananca frunzele de varza pana la nervura principala.Daca atacul din partea omizilor este puternic si nu se iau masuri de combatere cultura de varza poate fi distrusa.Acest fluture(omida) ataca si conopida la fel cum ataca varza.
Combaterea fluturelui alb al verzei:se face la fel ca la buha verzei.

Buha verzei este periculoasa pentru culturile de varza.Este o omida colorata in verde pana la brun-cenusiu si poate atinge in lungime 4-5 cm. face gauri in capatana verzei ajungand pana la cotorul acesteia. Ataca si conopida exact ca si fluturele alb al verzei.
Combaterea buha verzei: inainte de formarea capatanii verzei se trateaza cultura cu Sinoratox 0,15%,Carbetox 0,4%,Decis 0,04%, intre 0,6 si 0,8 litri solutie la 1 mp. Cu 20 zile inainte de recoltarea verzei nu se mai face tratamentul la cultura.

Gargarita verzei larvele de gargarita sapa galerii in frunzele si tulpina de varza.
Combaterea gargaritei verzei:inainte de a depune oua se stropeste cultura cu Diazinon 0,15%,Sinoratox 0,15%,Carbetox 0,15%.Lucrari ale terenului insemnand araturi si prasit.

#4 gabi.d

gabi.d

Utilizator ACTIV

• Activi
  • 180 Postari
  • Localitateabucuresti

Postat 29 January 2011 - 08:12

Multumim pentru material! Foarte interesant.
Ai putea sa ne spui si despre daunatorii care ne ataca florile din gradina?

#5 cristi

cristi

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 160 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 02 February 2011 - 03:08

Ai putea sa ne spui si despre daunatorii care ne ataca florile din gradina?

Am sa enumar si daunatorii care ataca florile si apoi in fiecare post am sa detaliez fiecare daunator in parte si masurile de combatere a acestora.

-Acarieni sau Paianjanii rosii

-Afidele sau Paduchii

-Musculita alba

-Paduchele lanos

-Paduchele testos

-Tripsul

Aceasta postare a fost editata de cristi: 02 February 2011 - 03:09

#6 cristi

cristi

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 160 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 03 February 2011 - 04:30

Acarieni (Rhizoglyphus,Tetranychus,Tarsonemus)

Se mai numesc si paianjeni rosi si sunt de dimensiuni foarte mici iar pentru a fi observati este nevoie de o lupa.
Acarienii(paianjanii rosii) sunt polifagi si prospera in camere calduroase si cu aer uscat.
Simptome:
Fata superioara a frunzelor incepe sa se pateze cu puncte mici galbene care devin albicioase transparente si frunzele cad prematur.
Un paienjenis alb se formeaza intre frunze si lastari.
Acarienii depun ouale pe partea inferioara a frunzelor de-a lungul nervurilor intr-un paienjenis tesut in pralabil.
Combatere:
stropiri regulate cu substante acaricide:
Danirun 11 EC - 0,06%
Padan 50DP - 0,1%
Sintox 40 CE - 0,1%
Nissorun 10WP - 0,03%
Karate 2,5 EC - 0,04%

Fisiere atasate

#7 cristi

cristi

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 160 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 07 February 2011 - 01:40

Afidele sau Paduchii (Aphis)

Ataca in general lastarii si frunzele, si pot fi verzi,negre,galbene sau cenusii.Cand planta este atacata de aceste insecte va avea lastarii inconvoiati,frunzele incretite.Afidele sau paduchii pot fi observati pe partile interioare ale frunzelor unde obisnuiesc sa stea in grupuri.Se inmultesc foarte repede in mediu calduros si sunt deosebit de periculoase din cauza ca transmit boli virotice.Daca observati ca planta dvs este atacata de asemenea insecte trebuiesc luate masuri.

Afidele ataca numeroase specii de plante:

- Plante de apartament: violeta de parma,trandafir japonez,dieffenbachia,dracena.etc...

- Legume: rosii,vinete, ardei,castraveti, pepeni, dovlecei,etc...

- Pomi: corcodus,par,gutui,coacaz,visin,mar,prun,cires,etc...

- Arbori si arbusti ormamentali:trandafir,catalpa, prunus,hibiscus syriacus,etc...

Combatere:

- Mospilan (acetamiprid 200 g/kg)

- Actara (thiametoxam 25% )

- Dantop (clotianidin 500 g/kg)

Fisiere atasate

#8 daniel.m

daniel.m

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 1 Postari
  • Localitateabucuresti

Postat 06 May 2011 - 16:32

Se mai fabrica sinoratox?

#9 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1751 Postari

Postat 07 May 2011 - 09:44

da. Se gaseste la fitosanitare. Incearca la Universitate. Eu de acolo imi iau aproape toate produsele. Mi se par cei mai cunoscatori

#10 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1751 Postari

Postat 09 May 2011 - 10:23

Cu ploile astea si atata umezeala, pomii mei fructiferi incep sa aiba frunzele cu pete galbene. La pruni anumite frunze chiar se si inegresc putin.

Cu ce sa stropesc. Trebuia sa stropesc acum, dupa caderea florilor, dar au venit ploile si n-am putut face nimic. Recomanda careva niste substante?

#11 Adinuca

Adinuca

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 13 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 09 May 2011 - 11:17

Incep eu, caci am un daunator consacrat, campion al gradinii. Se numeste Limax, un melc fara cochilie care mananca orice e verde, frunze, flori,etc... Cum am caini imi este teama sa pun otrava sau granule prin curte. Cineva mi-a spus despre o capcana cu bere. Stie cineva cum e cu capcana aia, eventual cum se construieste?

O alta problema aparuta in toamna asta si care deja ma deranjeaza, este invazia de cartite ;). Cum scap de ele intr-un mod cat mai ecologic?

Capcana despre care vorbesti se face asa: se iau cutii de bere carora li se taie o parte, se ingroapa in pamant pana la rasul cutiei, dupa care se umplu cu bere rasuflata. Dimineata aduni melcii, beti sau morti.
Cutiile astea se pun destul de dese (cam la 1-2 metri) pe langa culturile vulnerabile.

#12 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1751 Postari

Postat 09 May 2011 - 11:23

Capcana despre care vorbesti se face asa: se iau cutii de bere carora li se taie o parte, se ingroapa in pamant pana la rasul cutiei, dupa care se umplu cu bere rasuflata. Dimineata aduni melcii, beti sau morti.
Cutiile astea se pun destul de dese (cam la 1-2 metri) pe langa culturile vulnerabile.

nu merge la mine :). iti dai seama ce rai o sa fie pe Sasha sa aiba bere prin curte ingropata in pamant? pana vin melcii, termina el toate cutiile. Stii doar ca-i place berea. Intr-o zi o sa-l gasesc beat :roll:

#13 Adinuca

Adinuca

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 13 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 10 May 2011 - 10:06

In livezile unde este prezent focul bacterian al rozaceelor, daca infloritul se esaloneaza intr-un interval de 10-14 zile, cu zile calde asociate cu ploi si vant, pentru protejarea de infectie a buchetelor florale se va aplica un tratament cu: ALIETTE 80 WG 0,3%. sau IMPACT 25 0,02%.

La par- pentru combaterea rapanului, fainarii, moniliozei, patarea bruna, focul bacterian, precum si a daunatorilor cum ar fi viespea perelor, afide, defoliatoare, carabusul de mai se recomanda executarea unui tratament folosind unul din amestecurile de mai jos dupa caz:
1. CALYPSO 480 SC 0,02 % % sau KARATE ZEON 0,015% sau FASTAC 10 EC 0,015% + CAPTADIN 50 0,15 % sau MERPAN 50 WP 0,15 % + STROBY DF 0,013 % sau SHAVIT F 72 WDG 0,2 %+ ingrasaminte foliare.
Daca este prezent focul bacterian al rozaceelor, tratamentul se va executa in aceleasi conditii si folosind aceleasi produse pentru protectia plantelor ca si in cazul marului.

La prun, combatem viespile cu ferastrau a prunelor (Hoplocampa minuta CH.si Hoplocampa flava L.), viespea samburilor de prun, (Eurytoma schreineri Schr.), insecte defoliatoare, afide, acarieni eriofizi si tetranichizi, carabus de mai, monilioza, ciuruire micotica si bacteriana, patarea rosie a frunzelor de prun, precum si alti patogeni bacterieni si micotici care pot cauza pierderi importante.
Tratamentul se va face folosind una din combinatiile urmatoare:
1.KARATE ZEON 0,015 % sau FASTAC 10 EC 0,015% + DITHANE M 45 0,2 % sau MERPAN 50 WP 0,2
2.CALYPSO 480 SC 0,02% + VONDOZEB 75 DG 0,2% sau NOVOZIR MN 80 0,2% + ingrasaminte foliare (PLANTAFOL 20-20-20, 0,3 % sau MASTER 20-20-20 0,3 %).

La cires si visin, se va aplica un tratament pentru combaterea antracnozei ( Cocomyces hiemalis) moniliozei, ciuruirea micotica ( Stigmina carpophylla), alti patogeni bacterieni si micotici, afide, insecte defoliatoare, acarieni, carabusi de mai. Tratamentul se va executa cu unul din amestecurile:
1. SYSTHANE 12 EC sau FOLICUR SOLO 250 EW 0,075%+ CALYPSO 480 SC 0,02%
2. CHORUS 75 WG 0,02% SAU TOPSIN AL 70 PU 0,07% + KARATE ZEON 0,015 % sau FASTAC 10 EC 0,02%.

Nu se va stropi la temperaturi de peste 20 grade Celsius.

Pentru cei ce imbratiseaza agricultura ecologica: recomanda maceratul de urzici: 1 kg urzici se lasa la macerat cateva zile in 10 litri de apa; se amesteca din cand in cand si cand miroase urat rau, solutia este gata. Se strecoara si se pune insticle la pastrare. Se stropeste diluand aceasta solutie 1 la 10 (o parte din solutia urat mirositoare la 10 parti apa). Este un ingrasamant, fungicid si insecticid in acelasi timp.

Sau pentru cei mai comozi exista solutii gata facute: Sulphur Calcium Cupru si Super VivereFyt. Folosite in saptamani diferite.

#14 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1751 Postari

Postat 10 May 2011 - 11:01

urzicile cate zile se tin, cu aproximatie? ma bate gandul sa aplic metoda asta. Merge la toti fructiferii?

merge si la trandafiri si alte plante de gradina?

Solutia concentrata se depoziteaza in anumite conditii? dankeeeeeeeeeeee. esti o scumpa , ca de obicei. :temenele:

HGabc

HGabc
  • AdServer

#15 Adinuca

Adinuca

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 13 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 10 May 2011 - 14:28

Ceva s-a intamplat cu postarea anterioara - s-a pierdut marul
Incercasem eu sa le scriu cu numbers dar n-a mers si mi-a papat si textul asa ca va rog ca fragmentul urmator sa-l introduceti inaintea postului anterior:

In livezile unde exista meri vom stropi pentru combaterea viespilor merelor (Hoplocampa testudinea), fluturilor cu abdomenul auriu (Euproctis chrysorhoea), moliilor verzi a mugurilor (Hedya nubiferana Haw.), moliile pielitei fructelor (Adoxophyes reticulana Hb.) afidelor, insectelor defoliatoare, larvelor minatoare, rapanului marului (Endostigme inaequalis), fainarii (Podosphaera leucotricha), moniliozei (Monilinia spp.)

Tratamentele se aplica pentru toti cei mentionati mai sus folosind una din variantele:
1. CALYPSO 480 SC 0,02% sau KAISO SORBI 5 WG 0,02% + STROBY DF 0,013 % sau MACCANI 0,15%+ ingrasaminte foliare;
2. KARATE ZEON 0,015% + MERPAN 50 WP 0,15 % sau CAPTAN 80 WDG 0,15% + SYSTANE C PU 0,1% sau ZATO 50 WG 0,01 % sau FLINT PLUS 64 WG 0,125% + ingrasaminte foliar
3. FASTAC 10 EC 0,02% + SYSTHANE FORTE 0,02% sau KING 250 EW 0,05% sau CLARINET 0,1%. + ingrasaminte foliare.

Nu stiu cam cat dureaza pana o poti folosi, dar cred ca este vorba de temperatura de afara. In opinia mea poate dura pana la 14 zile. Pana miroase urat si pana ii trece spuma.
Am uitat sa precizez ca se poate folosi si planta uscata (200g tot la 10 l apa)
Acum poate e bine sa spunem si ca se poate face si altfel cand nu vrei sa fie 3 in 1 - adica si ingrasamant si antifungic si insecticid:
Numai ca anti-fungic – (nu distruge ciuperca, ci intareste sistemul imunitar al plantei, de aceea operatiunea se face profilactic) 1 kg planta maruntita cruda sau 600g uscata + 5 l apa . Se fierbe 15-20 minute, se strecoara si se dilueaza 1:20. Cu aceasta solutie se stropeste de cel mult 4 ori pe sezon, ultima stropire cu 20 – 25 de zile inainte de recoltare.
Insecticid: 1 kg planta maruntita la 10 l apa calda, tinuta 24 ore.
Dilutia cam intre 1:10 si 1:5 in functie de necesitati.

HGabc

HGabc
  • AdServer

0 useri citesc topicul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi