Salt la continut

Fotografie
* * * * * 3 Voturi

Metode şi procedee de lucru cu gips-cartonul

• Please log in to reply
173 raspunsuri in acest topic

#31 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 01 March 2011 - 03:38

Plafoane din gips-carton pe structura metalica dubla tip CLIP

Este tot o structura dubla cu caracteristicile plafoanelor pe structura dubla care se realizeaza in spatii intinse ca suprafata sau vor veni alte elemente decorative care vor ingreuna plafonul.

Profilul principal este de tip U rasturnat cu decupaje in el de tip clip.De aici ii vine si denumirea de CLIP.Acest profil tip Clip permite imbinarea profilului secundar prin clipsare in acele clipuri(clipsarea este suficienta fara alte prinderi in plus).Profilul secundar se poate monta la distanta de 50cm sau 60cm interax.Profilul principal Clip se monteaza la 1.20m interax.Ancorele de suspendare si placarea iau caracteristicile de la plafoanele pe structura dubla.

Sursa foto

Fisiere atasate

HGabc

HGabc
  • AdServer

#32 Marian69

Marian69

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 17 Postari
  • LocalitateaCalarasi

Postat 13 March 2011 - 15:33

Tocmai ce am construit un tavan din rigips si as vrea sa stiu si eu care sunt pasii de urmat si cate maini de ipsos trebuie sa aplic pentru o finisare corecta a tavanului.

#33 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 13 March 2011 - 20:16

Tocmai ce am construit un tavan din rigips si as vrea sa stiu si eu care sunt pasii de urmat si cate maini de ipsos trebuie sa aplic pentru o finisare corecta a tavanului.

Pasii sunt simplii de urmat si am mai explicat de cateva ori cum se procedeaza in acest caz.Nu conteaza ca avem un plafon sau un perete,pasii sunt aceiasi.

Pregatirea plafonului:

-se fac sanfrenele pe laturile de 1200mm cu un cutit de constructii(cutter).Aceste sanfrene se curata de praful rezultat in urma realizarii lor.

Fisier atasat  tavan gips-carton rigips.jpg   25.26K   360 Numar de descarcari

Pentru o lucrare de calitate se recomanda sa se dea 3 maini de ipsos peste imbinari.Primele 2 maini sunt de umplere si a treia mana este de finisaj.

Prima mana:

Cand se da prima mana se inglobeaza si banda plasa in material.Se trage numai in lungul rosturilor si nu se trage stanga dreapta.Se aplica ipsos si peste suruburi.

Asa trebuie sa arate dupa prima mana plafonul.

Fisier atasat  prima mana cu ipsos tavan gips-carton rigips chituire.jpg   28.59K   438 Numar de descarcari

A doua mana:

Se continua dupa ce prima mana de ipsos este intarita si se trage la fel ca si prima in lungul rosturilor.A nu se trage stanga-dreapta pe rosturi deoarece rosturile se vor vedea cand se va aplica vopseaua.Si peste suruburi se da inca o mana de ipsos.

Asa trebuie sa arate a doua mana de ipsos peste imbinari.

Fisier atasat  a doua mana cu ipsos tavan gips-carton rigips chituire.jpg   29.34K   388 Numar de descarcari

A treia mana:

Este ultima mana de ipsos si se va aplica dupa ce a doua mana de ipsos este intarita cu mai mare atentie pentru ca acum se poate da si stanga-dreapta pe rosturi pentru a se pierde incarcatura de material.Se va trage a treia mana de ipsos si peste suruburi.

Asa trebuie sa arate aplicarea celei de a treia maini de ipsos.

Fisier atasat  a treia mana cu ipsos tavan gips-carton rigips chituire.jpg   27.74K   349 Numar de descarcari

Slefuirea:

Se poate slefui cu hartie abraziva porozitate 100,120.Daca vei opta pentru o slefuire cu hartie abraziva de porozitate mare sa zicem 80 atunci vor ramane urme de la smirghel pe care va fi greu sa le astupi cu amorsa sau vopsea.Dupa operatia de slefuire plafonul se curata cu o carpa umeda pentru inlaturarea prafului rezultat din smirgeluire.

Asa trebuie sa arate plafonul dupa operatia de slefuire.

Fisier atasat  slefuire tavan gips-carton rigips cu smirghel.jpg   28.51K   353 Numar de descarcari

Amorsarea:

Se aplica amorsa pe plafon si dupa uscarea amorsei se pot face mici reparatii inainte de aplicare vopselei.Dupa ce se fac reparatiile acestea se vor smirghelui.

Asa trebuie sa arate plafonul dupa aplicarea amorsei.

Fisier atasat  aplicare amorsa tavan gips-carton rigips si efectuarea reparatiilor.jpg   21.6K   357 Numar de descarcari

Vopsirea:

Se executa cu 2 maini de vopsea pentru o acoperire cat mai buna.Intre mainile de vopsea se asteapta uscarea

Asa va arata plafonul la final.

Fisier atasat  vopsire tavan gips-carton rigips.jpg   20K   296 Numar de descarcari

Spor la treaba si daca ai neclaritati baga intrebarile.

:peace:

#34 hulutag

hulutag

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 5 Postari
  • LocalitateaPetrosani

Postat 27 March 2011 - 11:51

Buna ,sunt nou printre voi,acesta este prima mea postare chiar daca m-am inregistrat de cateva luni bune.
Am aproape 15 ani experienta in amenajari in tara si prin strainatate.Din februatie sunt stabilit cu familia in Germania si imi continui munca aici si constat ca mai am multe de invatat.Pana acum cand lucram pe aici nu aveam alti colegi sau sefi de pe aici ca sa vad ce diferente sunt intre stilul meu de lucru si al lor.
In limita timpului disponibil pe care il voi avea imi voi da si eu cu parerea acolo unde este cazul.Am citit postarile mai vechi,doresc sa spun despre acea banda de hartie cu partie de aluminiu caci eu am utilizat-o in tara inca din 1997,o aveau cei de la Rigips.Am avut probleme cu ea la montare pana am inteles ca nu trebuie scos tot gletul de sub banda caci altfel nu mai are cum sa se lipeasca si in momentul in care vii cu alt strat de glet sau si mai rau cand dai cu lavabila poti sa ai surpriza sa se umfle in acele locuri si eu o taiam si incarcam din nou cu glet si ...in concluzie nu este simplu de muntat dar odata montata obtii niste colturi superbe,drepte si ascutite.Eu o foloseam in zonele cu colturi de pe la tavane (neaparat unde unghiurile difera de 90 grade,mansarde) si ferestre ,acolo unde nu te atingi de acele colturi. de cativa ani am o alta metoda la ferestre de exemplu smirgheluiesc latura taiata care este la vedere si aplic banda de fibra de sticle subtire (nu plasa adeziva) care sa "urce" macar 3/4 pe latura taiata.Chiar la aceasta operatiune nu am foto dar cu prima ocazie cand voi face aceasta operati voi reveni cu foto.Pana atunci numai bine va doresc

Aceasta postare a fost editata de hulutag: 27 March 2011 - 11:52

#35 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 27 March 2011 - 23:35

Eu o foloseam in zonele cu colturi de pe la tavane (neaparat unde unghiurile difera de 90 grade,mansarde) si ferestre ,acolo unde nu te atingi de acele colturi. de cativa ani am o alta metoda la ferestre de exemplu smirgheluiesc latura taiata care este la vedere si aplic banda de fibra de sticle subtire (nu plasa adeziva) care sa "urce" macar 3/4 pe latura taiata.Chiar la aceasta operatiune nu am foto dar cu prima ocazie cand voi face aceasta operati voi reveni cu foto.Pana atunci numai bine va doresc

Sunt curios sa vad si eu acest procedeu Hulutag :peace:

#36 Key

Key

Utilizator ACTIV

• Activi
  • 236 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 09 June 2011 - 15:32

Pentru prinderea CD-urilor de tavan, care dintre urmatoarele sunt cele mai bune? Si cum se prind? In ce/cate suruburi/dibluri?
Fisier atasat  1.jpg   15.64K   148 Numar de descarcari
Fisier atasat  2.jpg   17.38K   181 Numar de descarcari
Fisier atasat  3.jpg   44.75K   181 Numar de descarcari

#37 Key

Key

Utilizator ACTIV

• Activi
  • 236 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 09 June 2011 - 20:02

Intrucat nu se potriveste la threadul de elemente de mascare, scriu tot aici.

1. Cum se pune gips carton la geamul de mansarda? Fisier atasat  velux.jpg   29.65K   149 Numar de descarcari

2. Aceeasi intrebare pentru acoperirea grinzii, tavanului si a rampei de la scara Fisier atasat  scara-grinda.jpg   50.88K   141 Numar de descarcari

Mersi!

#38 master

master

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 22 Postari
  • Localitateadeparte de casa

Postat 10 June 2011 - 00:22

Pentru prinderea CD-urilor de tavan, care dintre urmatoarele sunt cele mai bune? Si cum se prind? In ce/cate suruburi/dibluri?
Fisier atasat  1.jpg   15.64K   148 Numar de descarcari
Fisier atasat  2.jpg   17.38K   181 Numar de descarcari
Fisier atasat  3.jpg   44.75K   181 Numar de descarcari

Se pun 2 intrebari simple
1)Unde vrei sa le folosesti
2)Cu cat vrei sa te cobori cu structura metalica

#39 Key

Key

Utilizator ACTIV

• Activi
  • 236 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 10 June 2011 - 09:15

1. Pai am zis ca vreau sa le folosesc la tavan. Sunt necesare mai multe detalii? Daca da, te rog sa imi spui ce.
2. Vreau sa cobor cu 7-10 cm doar din considerente de intrare a spoturilor.

#40 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 10 June 2011 - 11:52

1. Cum se pune gips carton la geamul de mansarda?

Poti face o poza detaliata numai a geamului de la mansarda.Este simplu de realizat aici placarea cu gips-carton.Diseara iti fac desenul la placarea geamului numai ca vreau sa vad ceva detalii de aceea am nevoie de poza detaliata a ferestrei.

2. Aceeasi intrebare pentru acoperirea grinzii, tavanului si a rampei de la scara

Aici daca poti face o poza mai indepartata la plafon,grinda si rampa scarii.Daca cu plafonul te vei cobori doar 7-10 cm atunci poti folosi bride 9-12 din prima imagine pentru prindere.Le asiguri cu dibluri de 6mm cate 2 dibluri pe fiecare brida 9-12

Aceasta postare a fost editata de matzu_2003: 10 June 2011 - 11:54

#41 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 11 June 2011 - 03:59

1. Cum se pune gips carton la geamul de mansarda? Fisier atasat  velux.jpg   29.65K   149 Numar de descarcari

Salut :peace:....am revenit cu schita de executie

In mare parte vad ca esti aproape de realizarea golului ferestrei.

Eu am plecat cu schita de executie de unde esti tu in acest moment cu structura metalica.Mai ai nevoie doar de profil metalic UD30 pentru realizarea golului de fereastra.

Fisier atasat  realizare structura metalica fereastra gips-carton (1).jpg   36.01K   121 Numar de descarcari

Pasul 1.

Masurarea si taierea profilului CD60

Ai nevoie de un echer la acest pas si te vei ghida dupa fereastra sa marchezi profilul CD60.Profilul metalic CD60 il vei marca la fata cu glaful de lemn al ferestrei iar apoi te vei retrage 3mm inapoi cu taietura de la marcajul tau.Ai nevoie sa te retragi inapoi si sa tai deoarece acolo va veni montat si profilul metalic UD30.

Fisier atasat  realizare structura metalica fereastra gips-carton (2).jpg   56.37K   131 Numar de descarcari Fisier atasat  realizare structura metalica fereastra gips-carton (3).jpg   46.24K   98 Numar de descarcari Fisier atasat  realizare structura metalica fereastra gips-carton (4).jpg   46.94K   91 Numar de descarcari

Pasul 2

Montarea profilului UD30

La aceasta operatie trebuie sa fi atent deoarece vei monta profilul UD30 la fata cu glaful.Ca si la pasul 1 ai nevoie de un echer pentru a te ghida la montare.Profilul UD30 se monteaza la fata cu glaful ferestrei.Il vei lasa mai lung decat lungimea ferestrei deoarece vei monta si profilele pe latura mica a ferestrei.

Fisier atasat  realizare structura metalica fereastra gips-carton (5).jpg   61.37K   109 Numar de descarcari Fisier atasat  realizare structura metalica fereastra gips-carton (6).jpg   46.73K   124 Numar de descarcari Fisier atasat  realizare structura metalica fereastra gips-carton (7).jpg   48.39K   116 Numar de descarcari

La realizarea laturi mici a ferstrei trebuie sa iei iei masura intre profilele UD30 montate si sa realizezi profilele UD30 care vin montate pe latura mica a ferestrei.

Profilele acestea la fel se vor monta cu echerul.Toate profilele intre ele se vor prinde cu suruburi autoperforante

Fisier atasat  realizare structura metalica fereastra gips-carton (8).jpg   60.48K   106 Numar de descarcari Fisier atasat  realizare structura metalica fereastra gips-carton (9).jpg   49.5K   108 Numar de descarcari Fisier atasat  realizare structura metalica fereastra gips-carton (10).jpg   45.09K   113 Numar de descarcari Fisier atasat  realizare structura metalica fereastra gips-carton (11).jpg   40.67K   115 Numar de descarcari Fisier atasat  realizare structura metalica fereastra gips-carton (12).jpg   62.58K   94 Numar de descarcari

Pasul 3

Montarea gips-cartonului

Aici sti cum se monteaza si nu am mai continuat cu desenul.Prinderea gips-cartonului in interiorul glafului;se va prinde de acel lemn,scandura din care este realizat glaful si in profilul UD30 cu suruburi autofiletante.

#42 all

all

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 2 Postari
  • Localitateaploiesti

Postat 16 October 2011 - 13:39

Buna ziua
Pot monta placile de gips carton, direct pe grinzile de lemn de la mansarda, fara a mai pune profile metalice.
Sa pun OSB subtire peste grinzi si apoi sa montez placile de gips carton ?
Fara profile metalice merge sa montez gips cartonul?
Intre vata minerala si sipca in care este batuta tabla pe casa ( care are folie anti condens) mai trebuie sa pun si altceva ( sipca este de 2 cm pe toata suprafata acoperisului, iar spatiile dintre sipci sunt foarte mici. Se vede folia anticondens, iar peste aceasta folie am montata tabla)?

#43 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 16 October 2011 - 16:39

Buna ziua
Pot monta placile de gips carton, direct pe grinzile de lemn de la mansarda, fara a mai pune profile metalice.
Sa pun OSB subtire peste grinzi si apoi sa montez placile de gips carton ?
Fara profile metalice merge sa montez gips cartonul?
Intre vata minerala si sipca in care este batuta tabla pe casa ( care are folie anti condens) mai trebuie sa pun si altceva ( sipca este de 2 cm pe toata suprafata acoperisului, iar spatiile dintre sipci sunt foarte mici. Se vede folia anticondens, iar peste aceasta folie am montata tabla)?

Salut all. Care este distanta intre grinzile de lemn...ai facut o verificare sa vezi daca grinzile de lemn sunt in acelasi plan si nu exista diferente.....este foarte important acest aspect cu diferentele.In mare poti face asa ceva ...in legatura cu vata si folia anticondens nu sunt probleme dar mai trebuie montata si bariera de vapori.Ce grosime va avea OSB-ul care vrei sa il montezi peste grinzi?

#44 horean

horean

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 21 Postari
  • LocalitateaCluj

Postat 23 October 2011 - 11:45

Am nevoie de ajutorul vostru pentru o operatiune mai complicata , zic eu, care nu am lucrat niciodata cu gips carton. Vreau sa fac un tavan fals dar problema este ca tavanul este inclinat. Mentionez ca momentan tavanul este asa: scandura, grinzi de 25x25 cm, la distanta de 50 de cm una de alta, intre ele polistiren extrudat de 5 cm, vata de 10 cm , scandura , folie, tigla. As vrea ca intr-un capat sa cobor aproximativ 40 de cm, dar tot sa ramana inclinat.si sa mai adaug un strat de vata minerala.
Rugamintea mea este daca imi poate spune cineva ce marteriale sunt necesare , cum sa fac prinderea de grinzi, suprafata este de aproximativ 30 mp. Atasez o poza cu tavanul acum.

[img][IMG]http://img717.imageshack.us/img717/6760/sept2010055.jpg[/IMG] Uploaded with ImageShack.us[/img]

http://imageshack.us/photo/my-images/717/sept2010055.jpg/

HGabc

HGabc
  • AdServer

#45 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 23 October 2011 - 13:58

Salut Horean

Avem incaperea
Fisier atasat  tavan_fals_inclinat (1).png   597.59K   62 Numar de descarcari

Primul lucru care trebuie realizat este acela de a da nivelul incaperii...sa poti masura plafonul
Fisier atasat  tavan_fals_inclinat (2).png   598.46K   84 Numar de descarcari

Dupa ce ai nivelul incaperii iti vei marca 2 linii paralele la ce distanta care o stabilesti tu fata de linia de nivel.Liniile paralele cu lina de nivel vor veni marcate numai pe peretii drepti cum am trasat eu in imagine.Trebuie sa iei in calcul structura metalica sa zicem 5cm....profilul perimetral avand 3cm grosime

Fisier atasat  tavan_fals_inclinat (3).png   600.52K   98 Numar de descarcari

Ultima linie trasata este cea inclinata care se unesc liniile de pe peretii drepti in planul inclinat si iti va rezulta inclinarea plafonului.
Vei avea nevoie de o ata de trasat si sa fi atent sa se intinda ata bine la trasari.
Pe marcajele trasate se va monta profil perimetral UD30

Fisier atasat  tavan_fals_inclinat (4).png   603.59K   78 Numar de descarcari

Vei mai avea nevoie de:
Dibluri 6mm pentru prinderea profilului perimetral
Bride 9-12 care le vei folosi la prinderea profilului CD 60
Piese de imbinare ale profilului CD 60 daca lungimea camerei depaseste lungimea profilului CD60 cu care lucrezi
Suruburi autofiletante 35mm pentru prinderea bridelor de scandura,suruburi autoperforante pentru prinderile profil-profil si profil-brida
Placi gips-carton 12mm

Daca poti face o schita cu dimensiunile camerei si asezarea grinzilor de lemn iti pot spune directia de montaj al profilului CD60
Structura plafonului este asemanatoare cu o structura de plafon normala de gips-carton numai ca se lucreaza in acel plan inclinat,de accea ti-am si trasat acele schite de executie.
Daca ai neclaritati la trasare te astept cu intrebarile

Aceasta postare a fost editata de matzu_2003: 23 October 2011 - 14:02

0 useri citesc topicul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi