Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Masini de tuns gazonul

• Please log in to reply
29 raspunsuri in acest topic

#1 Sheriff

Sheriff

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 15 Postari
  • LocalitateaBuzau

Postat 16 November 2010 - 12:49

M-ar interesa daca se poate o discutie cu privire la diferite masini, electrice sau nu, profesionale sau nu pentru tuns gazonul.

Care cum la ce se preteaza, ce recomandati, ce folositi in momentul asta in curte si daca sunteti multumiti de masina de tuns pe care o aveti.

Multumesc si astept cu interes discutiile.

HGabc

HGabc
  • AdServer

#2 seni

seni

Utilizator ACTIV

• Activi
  • 107 Postari
  • LocalitateaPloieşti

Postat 17 November 2010 - 20:35

si eu astept pareri....

#3 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1765 Postari
  • LocalitateaBelciugatele

Postat 18 November 2010 - 13:56

pai sa incep eu.

Acum 2 ani , dupa prima iarna petrecuta la mosie, deoarece am inceput sa imprejmui curtea si nu au mai trecuit oile sa pasca sau vacile vecinilor, iarba plus buruienile de rigoare au inceput sa creasca alarmant. Nici meciurile la Tv nu le mai puteai vedea afara de atatea gaze, gandaci zburatori si alte bazdaganii care salasuiau prin ea. efectiv nu mai vedeai mingea pe ecran la ce jucator este :).

Era clar momentul sa cumparam si noi ceva de tuns iarba. CUm avem curte mare, era exclusa varianta trimmerului electric, odata pentru ca era pe curent, a doya oara pentru ca si astea sunt facute sa aiba o durata de viata, durata de viata stabilita si in functie de suprafata pe care o ai de cosit.

Nu mergea nici masinuta din aia de impins, pentru ca iarba era mare si buruienile destul de sanatoase. ne-am cumparat pentru inceput o motocoasa pe benzina Colibri II de la partner

http://www.price.ro/...i_ii_102194.htm - nu fac reclama, este primul link care l-am gasit pe google la cautare

Motocoasa asta nu este una profesionala, nici macar semiprofesionala, asa ca nu a rezistat decat un an.

Anul trecut am luat una mai performanta, semiprofesionala , cu disc si guta ( va recomand cele cu guta de 2,5, sunt cele mai bune ) , insa trebuie sa ajung acasa ca sa va spun cum se numeste :)

#4 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1916 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 19 November 2010 - 04:51

Eu numai mexicani vad toata ziua la taiat la iarba si ii vad ca folosesc Stihl...

#5 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1765 Postari

Postat 19 November 2010 - 08:54

Eu numai mexicani vad toata ziua la taiat la iarba si ii vad ca folosesc Stihl...

noi nu avem mexicani :tsu: , asa ca daca te pasioneaza, te invat sa motocosesti.

#6 seni

seni

Utilizator ACTIV

• Activi
  • 107 Postari
  • LocalitateaPloieşti

Postat 19 November 2010 - 20:19

..........te invat sa motocosesti.

ma pot inscrie si eu? este curs gratuit?:tsu:

#7 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1765 Postari

Postat 19 November 2010 - 20:48

ma pot inscrie si eu? este curs gratuit?:tsu:

da :tu: cu drujba stii sa tai? Am o Husqvarna. Vrei sa inveti si asta?

#8 seni

seni

Utilizator ACTIV

• Activi
  • 107 Postari
  • LocalitateaPloieşti

Postat 01 December 2010 - 20:51

da :dns: cu drujba stii sa tai? Am o Husqvarna. Vrei sa inveti si asta?

mi-o imprumuti? vreau sa transez soacra...:10x:

#9 cristi

cristi

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 160 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 04 December 2010 - 12:09

eu am un Bosh Rotak 40 . Am achizitionat-o pe principiul ca nu am multa iarba, terenul este plan , imi place marca Bosh si cel mai important are sac depozitare iarba taiata. Nu ma mai complic cu strangerea ei . Daca terenul are denivelari, nu este cea mai indicata solutie. Cred ca tot motocoasa cu ham si guta/cutit este mai ok acolo.

#10 radutc

radutc

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 10 Postari
  • Localitateabt

Postat 07 January 2011 - 20:17

si eu astept pareri....

Eu am de 5 ani o masina de tuns gazon de aia "no name" electrica. A suferit saraca tot ce poate( pietre, crengi, sarme, functionare la + 35 grade celsius cate trei ore neintrerupt, a stat in ploaie neacoperita din aprilie pana in octombrie) anul asta chiar voiam sa se arda sa nu mai mearga sa pot deturna 3-400 ron de la ordonatorul principal de credite, dar nu am reusit.
Singura ei hiba este cutitul pe care l-am ascutit cat am putut sa-l utilizez in siguranta iar altul de schimb nu am gasit, am facut eu unul dintr-o platbanda, nu este echilibrat face zgomot dar nu se preda masinaria si pace.
Deci in concluzie in conditiile in care exista energie electrica pe langa mosia cu gazon, recomand masina electrica de aia cu roti si cuva pentru colectare gazon tuns, si daca este posibil sa se gaseasca cutite pentru inlocuit (astia cu Ro..k sunt singurii care au tot timpul pe unde am vazut toate marimile). Cea care se tine pe umar si brau mi se pare mai putin fiabila si mai periculoasa daca are cutit metalic (se pot antrena pietre care sunt cam periculoase) , iar daca este de aia cu fir ai de cumparat de la ei consumabile pana iti trece, nu mai vorbim despre inaltimea uniforma a firului de iarba pe care doar cu aia cu roti o poti obtine (sau cu cealalta dupa mult "antrenament")

#11 Nicuşor

Nicuşor

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 56 Postari
  • Localitateajud. Sibiu

Postat 07 January 2011 - 20:33

eu am o masina de tuns manuala, tipul cu roti laterale si lame care taie pe principiul foarfecelui. daca nu cosesti saptaminal nu mai poti. asa ca, dupa o saptamina de lucru, in fiecare simbata dupa amiaza trebuie sa impingi din greu. mai fac cite o pauza, uneori ma ajuta sotia. am o multime de cirtite si hirciogi care m-au invadat si i-mi ara gradina. ce sa mai zic, munca de-adevaratelea. si uni te invidiaza. zic ca ai cabana.

#12 radutc

radutc

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 10 Postari
  • Localitateabt

Postat 07 January 2011 - 20:50

eu am o masina de tuns manuala, tipul cu roti laterale si lame care taie pe principiul foarfecelui.........

De aia care are un multiplicator si cutitele sunt antrenate prin intermediul rotilor?
Cum se comporta la musuroaie , pietre , crengi sau alte prostii, presupun ca trebuie curatat foarte bine terenul inainte altfel se blocheaza.
Mie mi-a placut sistemul cand l-am vazut dar nu prea am avut incredere ca este fiabil, rotile alea in pareau prea slabute pentru a putea antrena cutitele, gazonul trebuie tuns des (cum se comporta daca tunzi mai rar), trebuie greblat dupa ce treci cu "agregatul" pentru a strange iarba tunsa (eu o dau la iepuri, pui, gaini)

#13 Nicuşor

Nicuşor

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 56 Postari
  • Localitateajud. Sibiu

Postat 07 January 2011 - 22:02

da e tipul ala. masina ar merge f bine si fara eforturi, daca ar fi terenul drept, si sa nu treaca mai mult de o saptamina intre doua coase. binenteles ca nu trebuie sa fie pietre musuroaie sau alte obiecte
dar la mine nu prea e asa. am avut totul drept dar m-au lucrat sobolozauri astia. rotile se implinta in gauri si lamele in musuroaie, nu stiu ce-o sa mai fac anul viitor.
iarba trebuie sa o stringi cu grebla. uneori cind e mai putina ramine pe teren si se 'topeste' pina data viitoare.
masina nu e prea slaba. i-ti spun sigur ca intii cedeaza omul.

Aceasta postare a fost editata de Nicuşor: 07 January 2011 - 22:04

#14 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1765 Postari

Postat 09 January 2011 - 16:44

Eu am cam 2000 mp de iarba ( nu se merita pus gazon) , teren in panta si vizitat de harciogi in mod sistematic.
Masinuta aia electrica este buna daca nu ai mult gazon sau distante mari. Ideal este o masina si cu disc si cu guta. Discul se utilizeaza in camp deschis, guta se utilizeaza pe langa garduri, pe langa peretele casei, borduri etc... Este oricum mai comoda decat cea cu ham.

Nicusor: asa ceva ai tu? Fisier atasat  foarfeca gazon.jpg   26.96K   15 Numar de descarcari

Eu m-am obisnuit cu cea cu ham pe benzina cu ulei.
Avand suprafata mare, nu poti tunde iarba nonstop, caci se tureaza la un moment dat motorul si trebuie sa o lasi cate 1 ora sa se odihneasca.
Greutatea nu este tunsul ierbii, ci stransul ei. La suprafata mea, pana tai....[ana strangi in siruri...apoi lasi 1 zi sa se usuce asa in sir, si urmeaza facutul de capite mici. Urmatoarea etapa este stransul ei gramada unde fie :
1. faci 1-2 capite mari rustice
2. fie chemi pe cineva care are nevoie de fan, sa-l ia
3. fie ii dai foc.

Cum la noi nu apuci sa faci toate aceste operatiuni pentru ca trebuie sa o iei de la capat, facutul de capite mari nu are rost. Am prefera sa vina cineva sa-l ia GRATIS!!! si sa il foloseasca , dar nu se inghesuie nimeni :(. Un vecin chiar ne-a sugerat ca poate ar fi mai bine sa ii dam voie sa bage vaca direct pe teren sa manance iarba, decat sa o stranga si sa o scoata din curte :death: ....in concluzie ii dam foc.

Din primavara insa, voi amenaja 2 containere pentru crearea de compost si o parte din iarba o sa o depozitez acolo.

Legat de greblatul ierbii, exista 2 tipuri ( ele sunt mai multe dar...) de greble, una mai scurta cu dinti metalici si una molt mai lata cu dinti de plastic( mai usoara).

Cu grebla cu dinti de metal se strange iarba in siruri, cat este proaspat tunsa, deoarece dintii intra bine in pamant, sunt mai desi si apuca mai multa iarba nelasnad mai nimic nestrans in urma.

Grebla cu dinti de plastic, dispusi mai rari , este mai usoara, este foarte lata si se foloseste la iarba deja uscata pentru stivuirea ei in capite mici.

Aceasta postare a fost editata de MirelaLucia: 09 January 2011 - 16:57

HGabc

HGabc
  • AdServer

#15 Nicuşor

Nicuşor

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 56 Postari
  • Localitateajud. Sibiu

Postat 09 January 2011 - 17:42

masina mea e tipul din imagine mai jos. si mai am una pe benzina cu fir, cu care tai pe liga gard, balta etc. uneori las cite o portiune necosit perioada mai lunga, si apoi o tai tot cu cea pe benzina. o sa caut vre-o poza cu gradina. mai da ce fain e vara!

Fisiere atasate

0 useri citesc topicul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi