Sheriff

Masini de tuns gazonul

31 posts in this topic

M-ar interesa daca se poate o discutie cu privire la diferite masini, electrice sau nu, profesionale sau nu pentru tuns gazonul.

Care cum la ce se preteaza, ce recomandati, ce folositi in momentul asta in curte si daca sunteti multumiti de masina de tuns pe care o aveti.

Multumesc si astept cu interes discutiile.

pai sa incep eu.

Acum 2 ani , dupa prima iarna petrecuta la mosie, deoarece am inceput sa imprejmui curtea si nu au mai trecuit oile sa pasca sau vacile vecinilor, iarba plus buruienile de rigoare au inceput sa creasca alarmant. Nici meciurile la Tv nu le mai puteai vedea afara de atatea gaze, gandaci zburatori si alte bazdaganii care salasuiau prin ea. efectiv nu mai vedeai mingea pe ecran la ce jucator este :).

Era clar momentul sa cumparam si noi ceva de tuns iarba. CUm avem curte mare, era exclusa varianta trimmerului electric, odata pentru ca era pe curent, a doya oara pentru ca si astea sunt facute sa aiba o durata de viata, durata de viata stabilita si in functie de suprafata pe care o ai de cosit.

Nu mergea nici masinuta din aia de impins, pentru ca iarba era mare si buruienile destul de sanatoase. ne-am cumparat pentru inceput o motocoasa pe benzina Colibri II de la partner

http://www.price.ro/specificatii_partner_motocoasa_colibri_ii_102194.htm - nu fac reclama, este primul link care l-am gasit pe google la cautare

Motocoasa asta nu este una profesionala, nici macar semiprofesionala, asa ca nu a rezistat decat un an.

Anul trecut am luat una mai performanta, semiprofesionala , cu disc si guta ( va recomand cele cu guta de 2,5, sunt cele mai bune ) , insa trebuie sa ajung acasa ca sa va spun cum se numeste :)

Eu numai mexicani vad toata ziua la taiat la iarba si ii vad ca folosesc Stihl...

Eu numai mexicani vad toata ziua la taiat la iarba si ii vad ca folosesc Stihl...

noi nu avem mexicani :tsu: , asa ca daca te pasioneaza, te invat sa motocosesti.

..........te invat sa motocosesti.

ma pot inscrie si eu? este curs gratuit?:tsu:

ma pot inscrie si eu? este curs gratuit?:tsu:

da :tu: cu drujba stii sa tai? Am o Husqvarna. Vrei sa inveti si asta?

da :dns: cu drujba stii sa tai? Am o Husqvarna. Vrei sa inveti si asta?

mi-o imprumuti? vreau sa transez soacra...:10x:

eu am un Bosh Rotak 40 . Am achizitionat-o pe principiul ca nu am multa iarba, terenul este plan , imi place marca Bosh si cel mai important are sac depozitare iarba taiata. Nu ma mai complic cu strangerea ei . Daca terenul are denivelari, nu este cea mai indicata solutie. Cred ca tot motocoasa cu ham si guta/cutit este mai ok acolo.

si eu astept pareri....

Eu am de 5 ani o masina de tuns gazon de aia "no name" electrica. A suferit saraca tot ce poate( pietre, crengi, sarme, functionare la + 35 grade celsius cate trei ore neintrerupt, a stat in ploaie neacoperita din aprilie pana in octombrie) anul asta chiar voiam sa se arda sa nu mai mearga sa pot deturna 3-400 ron de la ordonatorul principal de credite, dar nu am reusit.

Singura ei hiba este cutitul pe care l-am ascutit cat am putut sa-l utilizez in siguranta iar altul de schimb nu am gasit, am facut eu unul dintr-o platbanda, nu este echilibrat face zgomot dar nu se preda masinaria si pace.

Deci in concluzie in conditiile in care exista energie electrica pe langa mosia cu gazon, recomand masina electrica de aia cu roti si cuva pentru colectare gazon tuns, si daca este posibil sa se gaseasca cutite pentru inlocuit (astia cu Ro..k sunt singurii care au tot timpul pe unde am vazut toate marimile). Cea care se tine pe umar si brau mi se pare mai putin fiabila si mai periculoasa daca are cutit metalic (se pot antrena pietre care sunt cam periculoase) , iar daca este de aia cu fir ai de cumparat de la ei consumabile pana iti trece, nu mai vorbim despre inaltimea uniforma a firului de iarba pe care doar cu aia cu roti o poti obtine (sau cu cealalta dupa mult "antrenament")

eu am o masina de tuns manuala, tipul cu roti laterale si lame care taie pe principiul foarfecelui. daca nu cosesti saptaminal nu mai poti. asa ca, dupa o saptamina de lucru, in fiecare simbata dupa amiaza trebuie sa impingi din greu. mai fac cite o pauza, uneori ma ajuta sotia. am o multime de cirtite si hirciogi care m-au invadat si i-mi ara gradina. ce sa mai zic, munca de-adevaratelea. si uni te invidiaza. zic ca ai cabana.

eu am o masina de tuns manuala, tipul cu roti laterale si lame care taie pe principiul foarfecelui.........

De aia care are un multiplicator si cutitele sunt antrenate prin intermediul rotilor?

Cum se comporta la musuroaie , pietre , crengi sau alte prostii, presupun ca trebuie curatat foarte bine terenul inainte altfel se blocheaza.

Mie mi-a placut sistemul cand l-am vazut dar nu prea am avut incredere ca este fiabil, rotile alea in pareau prea slabute pentru a putea antrena cutitele, gazonul trebuie tuns des (cum se comporta daca tunzi mai rar), trebuie greblat dupa ce treci cu "agregatul" pentru a strange iarba tunsa (eu o dau la iepuri, pui, gaini)

da e tipul ala. masina ar merge f bine si fara eforturi, daca ar fi terenul drept, si sa nu treaca mai mult de o saptamina intre doua coase. binenteles ca nu trebuie sa fie pietre musuroaie sau alte obiecte

dar la mine nu prea e asa. am avut totul drept dar m-au lucrat sobolozauri astia. rotile se implinta in gauri si lamele in musuroaie, nu stiu ce-o sa mai fac anul viitor.

iarba trebuie sa o stringi cu grebla. uneori cind e mai putina ramine pe teren si se 'topeste' pina data viitoare.

masina nu e prea slaba. i-ti spun sigur ca intii cedeaza omul.

Edited by Nicuşor

Eu am cam 2000 mp de iarba ( nu se merita pus gazon) , teren in panta si vizitat de harciogi in mod sistematic.

Masinuta aia electrica este buna daca nu ai mult gazon sau distante mari. Ideal este o masina si cu disc si cu guta. Discul se utilizeaza in camp deschis, guta se utilizeaza pe langa garduri, pe langa peretele casei, borduri etc... Este oricum mai comoda decat cea cu ham.

Nicusor: asa ceva ai tu? post-34-0-12333700-1294584335_thumb.jpg

Eu m-am obisnuit cu cea cu ham pe benzina cu ulei.

Avand suprafata mare, nu poti tunde iarba nonstop, caci se tureaza la un moment dat motorul si trebuie sa o lasi cate 1 ora sa se odihneasca.

Greutatea nu este tunsul ierbii, ci stransul ei. La suprafata mea, pana tai....[ana strangi in siruri...apoi lasi 1 zi sa se usuce asa in sir, si urmeaza facutul de capite mici. Urmatoarea etapa este stransul ei gramada unde fie :

1. faci 1-2 capite mari rustice

2. fie chemi pe cineva care are nevoie de fan, sa-l ia

3. fie ii dai foc.

Cum la noi nu apuci sa faci toate aceste operatiuni pentru ca trebuie sa o iei de la capat, facutul de capite mari nu are rost. Am prefera sa vina cineva sa-l ia GRATIS!!! si sa il foloseasca , dar nu se inghesuie nimeni :(. Un vecin chiar ne-a sugerat ca poate ar fi mai bine sa ii dam voie sa bage vaca direct pe teren sa manance iarba, decat sa o stranga si sa o scoata din curte :death: ....in concluzie ii dam foc.

Din primavara insa, voi amenaja 2 containere pentru crearea de compost si o parte din iarba o sa o depozitez acolo.

Legat de greblatul ierbii, exista 2 tipuri ( ele sunt mai multe dar...) de greble, una mai scurta cu dinti metalici si una molt mai lata cu dinti de plastic( mai usoara).

Cu grebla cu dinti de metal se strange iarba in siruri, cat este proaspat tunsa, deoarece dintii intra bine in pamant, sunt mai desi si apuca mai multa iarba nelasnad mai nimic nestrans in urma.

Grebla cu dinti de plastic, dispusi mai rari , este mai usoara, este foarte lata si se foloseste la iarba deja uscata pentru stivuirea ei in capite mici.

Edited by MirelaLucia

masina mea e tipul din imagine mai jos. si mai am una pe benzina cu fir, cu care tai pe liga gard, balta etc. uneori las cite o portiune necosit perioada mai lunga, si apoi o tai tot cu cea pe benzina. o sa caut vre-o poza cu gradina. mai da ce fain e vara!

post-114-0-21985600-1294587705_thumb.jpg

post-114-0-71437600-1294587718_thumb.jpg

post-114-0-60303600-1294587733_thumb.jpg

foarte frumos. Incearca totusi sa nu o mai lasi asa inalta, cum e in prima poza, chiar daca tai cu guta. Odata ce ajunge la 20 maxim, trebuie tunsa. Ai cam acelasi tip de iarba ca si mine. Mie imi place mai mult asa naturala, decat gazon.

Edited by MirelaLucia

ok

hai sa ma bag si aici un pic in seama

pentru trimere folositi orice trimer vreti voi atata timp cat pe motorul trimerului scrie ,-sthil -echo-si mai e una dar am uitat

pentru masini de tuns iarba sau orice scula nimic nu bate la ***cenzurat*** motoarele honda

ce am spus mai sus nu e din auzite sau citite

Eu am un teren de 1000mp pe care am o casa ‘la rosu’

Inainte de a construi am inceput cu defrisarea terenului si astfel pina acum am ajuns sa am urmatoarele scule:

-trimer electric Bosch Combitrim 30

-masina de tuns gazon electrica Bosch Rotak 3200- 1000W

-masina de tuns gazon cu motor termic Partner

-motocoasa la care se poate pune disc sau fir de nylon

Concluzii:

-motocoasa- pentru teren neamenajat , suprafete mai mari ., cosiri mai rare.

De preferat putere peste 2 CP si grija mare la greutate (a mea are putere mica si la inceput este grea , dupa un timp... ff grea!!!). Daca se foloseste discul trebuie “ceva talent “, dar este obligatoriu daca pe linga iarba sun si tulpini fibroase . Cu firul de nylon este mai usor.Eu o folosesc acuma pe linga gard si unde mai sunt pietre si terenul denivelat.(cu firul de nylon)

-trimerul electric –pentru fineturi ,nu-l folosesc momentan!

-masina de tuns gazon cu motor termic –pentru suprafete amenajate ,plate , cu gazon des ,de peste 2-300 mp (nu este cazul la mine ,astfel incit respectiva masinuta a fost intr-o vizita prelungita la un vecin-prieten.)

-masina de tuns gazon electrica - pentru teren amenajat –plat- suprafete pina la 2-300mp

O folosesc la greu ,dar trebuie taiata iarba la 2-3 saptamani, Bosch-ul asta este practic fiind si usor(7 kg) ,singurul dezavantaj ,este sacul de colectare mic. Am avut inca o masina de acest tip dar nu Bosch , (vedeti ca sunt marci diferite , cu preturi muuult diferite,de culori si design diferit , dar “inauntru” identice) care m-a convins ca nu-i plac sirmele de cofrag si nici iarba uda. :death:

@Mirela, sunt curios de eficienta unui compost . Am vazut la O_i accelerator pentru compost.

@Mirela, sunt curios de eficienta unui compost . Am vazut la O_i accelerator pentru compost.

discutii despre compost AICI :peace:

ajung sa-i dau dreptate lui Petre. Masinile de gradinarit ( motocoase, masini de tuns,motosapatoare, motocultoare) Honda are teh best. Cam aceeasi parere o am de sculele Makita

Motocoasele cu ham, se cumpara si ele in functie de suprafata de lucru. La suprafete pana in 1000mp merg si semiprofesionalele. La suprafete mult mai mari, neaparat trebuie produse din gama profesionala.

Edited by MirelaLucia

Chestia cu motoarele sta in felul urmator:

La uneltele care le tii in brate(drujbe ,motocoase ) si la care turatia este pe primul plan ,motorul in 2 timpi se adapteaza perfect (se obtin usor turatii ridicate si are putine piese rezultand o greutate mica) , pe acest segment STIHL este lider. Apare insa o problema , pentru ca in ciuda rezistentei pe piata ( cu ajutorul unor artificii tehnice),acest tip de motoare sunt foarte poluante si sfirsitul lor este garantat!!. Au aparut astfel de unelte cu motoare in 4 timpi care sunt dupa cum am spus mai grele.

La uneltele, unde nu conteaza foarte mult turatia si nici greutatea ,ci cuplul motor cei de la Honda sunt intr-adevar greu de batut din punct de vedere al fiabilitatii dar si al... pretului!! de principalul competitor(Briggs&Stratton)

Ati inceput sa tundeti gazonul, iarba, ciulii, balariile sau ce mai aveti pe langa casa ( eventual si cateva flori din cele preferate de sotie....din greseala, normal :) ) ? . Am experimentat si eu indeletnicirea asta ( nu pentru mult timp ), dar ca sa vedeti ca nu mint, va pun si dovada :

post-34-0-98317200-1306764228_thumb.jpg

Edited by MirelaLucia

Scriu si eu aici caci nus tiu daca e necesar sa deschid un topic nou

Am o curte mare, mult teren si de 2 ani , acumulez frustrari cu privire la timpul si efortul alocat intretinerii ierbii din curte. Nu am gazon, nici nu se merita investitia la atata teren. Am pur si simplu iarba autohtona si evident balariile de rigoare.

Acum 4 ani am achizitionat o motocoasa Colibri. Era una de hobby, chiar daca pe benzina cu motor in 2 timpi. Neavand experienta in ale tunderii, ultra folosirea ei si altele au condus la decesul acesteia dupa o vara jumatate.

Am cumparat una semiprofesionala, cu ham si sistem de taiere mixt ( guta si disc), de la Einhel. Intretinuta cum trebuie, respectati timpii de odihna, schimbat des uleiul, curatirea ei dupa fiecare utilizare, golire rezervor pe timp de iarna, etc... , toate acestea au facut ca ea sa fie si astazi functionala.

Insa.... tija motocoasei nu este reglabila. Eu sunt mai mica de statura, imi este foarte incomoda, hamul tot trebuie reglat de la o persoana la alta.... asta insa este nimic pe langa faptul ca dureaza aproape o saptamana tunsul complet la curtii, greblat, adunata iarba, carata in afara curtii si datul de foc.

Cand terminai cu asta o luai de la capat . Toata vara aproape ca zilnic nu prea aveai timp pentru altele decat pentru iarba.

Anul asta , dupa prima sesiune de cosit, mi s-a pus urat pata pe acest timp aiurea irosit si am purces la cautarea unei solutii mai bune.

Ieri am achizitionat ( cu bani imprumutati) o masina de tuns iarba cu diamtru de taiere 53 cm, in 4 timpi, marca MTD . Am gasit-o la oferta, era ultima in stoc si expusa. Am dat 929 lei pe ea, in conditiile in care pe net preturile medii erau de aproape 1700 lei.

O sa revin maine cu denumirea ei exacta deoarece nu am retinut.

Aseara am pus 1 litru de benzina si 600ml ulei si in 2 ore am facut 80% din curte. Masina are cuva de adunare a ierbii asa ca la finele celor 2 ore, curtea era si cosita periuta, ca o mocheta si iarba stransa.

Daca aveti curti cu suprafata de cosit de peste 1000mp, sfatul meu este sa nu ezitati sa luati din prima masina de tuns. perceptia proasta este aceea ca lumea crede ca ele au randament doar la gazon. GRESIT!!!.

Revin cu pozele masinutei de tuns iarba de care sunt extrem, extrem de incantata si cu 3 poze cu efectele utilizarii ei

post-34-0-57379400-1369903653_thumb.jpg

post-34-0-58853200-1369903657_thumb.jpg

post-34-0-46943900-1369903690_thumb.jpg

post-34-0-36437800-1369903706_thumb.jpg

post-34-0-41079900-1369903717_thumb.jpg

Cam mica pentru cita iarba ai acolo .