Salt la continut

Fotografie
- - - - -

LEMNE -preturi pentru lemnele cu destinatia Incalzire

• Please log in to reply
13 raspunsuri in acest topic

#1 scheleton

scheleton

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 207 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 01 November 2010 - 00:50

Cazanele de lemne inteleg ca au inceput sa duduie, focaritul se pregateste pentru un nou sezon ..:rolleyes:

Cat mai costa insa Lemnele ?
-de unde va aprovizionati si, mai ales, la ce preturi ..?

Bine, ca sa ai lemne uscate trebuie sa le iei din timp..

Uite ce se intampla inainte de iarna lui 2009:
Romsilva a decis inca din 10 septembrie 2009 reducerea pretului de vânzare a lemnului pentru foc provenit din padurile administrate de regie cu circa 30-50%, din cauza crizei si posibilitatilor financiare ale beneficiarilor, dar si in urma scumpirilor semnificative inregistrate pe aceste sector, in anii 2005-2008.

Astfel, pretul lemnului de foc din rasinoase pentru populatie va fi redus de la 50 la 25 lei/mc, al lemnului de lucru din rasinoase pentru gatere pretul va fi micsorat de la 200 lei/mc la 120 lei/mc, iar la lemnul de constructie subtire din rasinoase, de la 105 lei/mc la 80 de lei/mc.
Potrivit sursei citate, populatia va putea achizitiona lemnul de foc din fag la 40 de lei/un metru cub, de la 70 lei/mc in prezent, lemnul de lucru pentru gatere din fag cu 130 lei/mc, fata de 150 lei/mc la ora actuala, in timp ce un metru cub de lemn de constructii subtire din fag va fi redus de la 85 lei, la 75 lei/un metru cub.

Ofertele de prin anunturi (de data asta actuale) zic cam asa: vind lemn ce foc la metru ster-esente tari -stejar,carpen si fag pret 85 ron metru ster.

Fisiere atasate

HGabc

HGabc
  • AdServer

#2 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1712 Postari
  • LocalitateaBelciugatele

Postat 01 November 2010 - 09:33

Eu cred ca tu glumesti cu preturile astea. Oricine este direct implicat in achizitionarea de lemn pentru sobe, centrale etc... stie ca distributorii care vin prin comune cu camioanele de lemne ( de fag, salcam, stejar), plus depozitele care comercializeaza lemn de foc paletizat stie ca pretul pentru un mc de lemne trece de 300 ron !!!!!!!!!

#3 scheleton

scheleton

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 207 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 01 November 2010 - 11:32

glumesti cu preturile astea...

nu glumesc, ci le-am luat la repezeala din ceva surse. Eu personal chiar nu stiu cat costa lemnele (n-am avut niciodata nevoie) ..

De aceea as vrea sa incepem incet-incet sa aflam cat costa lemnele cu adevarat, cat a platit fiecare user, din ce sursa le-a luat..

Aceasta postare a fost editata de scheleton: 01 November 2010 - 11:33

#4 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1712 Postari

Postat 02 November 2010 - 09:38

Pretul stabilit de RomSilva pentru lemne este pretul de la prima mana, adica din padure, per copac netaiat, ne transportat, nenimic. De regula copacii care urmeaza a fi taiati, sunt marcati si sunt la mama naibii in mijlocul padurii. Ei trebuie de acolo sa fie transportati catre drumurile forestiere, de pe drumurile forestiere catre drumuri de acces si tot asa.

Pentru ca e aproape imposibil sa te duci tu, client, in padure , sa iti tai pomul, sa il cari si sa il transporti, valoarea lemnului de la momentul T0 pana la momentul cand il cumperi tu, creste foarte mult.

Eu am cumparat in toamna asta lemne si am dat in functie de distribuitor, intre 300-400 ron/mc.

#5 lifestyle

lifestyle

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 597 Postari
  • LocalitateaTimisoara

Postat 02 November 2010 - 18:01

Eu am cumparat lemne acum o luna (fag, lemn ok, busteni grosi, fara multe noduri sau putregaiuri)
1 masina (aprox. 9mc) - 1450 ron
Pe an (5 luni), intr-o iarna mai grea, "toc" 2 masini de lemne. Daca pun si cheltuielile auxiliare (taiat cu drujba, crapat/carat/aranjat)pe an incalzirea ma costa 3400 ron. 3400 ron/5 luni= 680 ron/luna (incalzire + ACM)

Centrala cu gazeificare Folex
Suprafata incalzita aprox. 100 mp.
Boiler pt ACM de 120L cu serpentina.

Mi s-a acrit de incalzirea pe lemne.:)
Cred ca pe gaz as iesi tot la aceeasi "factura lunara" si confortul nu se compara.
Incalzirea pe lemne e scumpa si din punct de vedere al investitiei:
- centrala mult mai scumpa decat cea pe gaz
- cos de fum (unul de calitate costa aprox 1000 eur)
- anexa dedicata( finisata,acoperita,costuri manopera finisaj+construire, costuri materiale de finisaj+constructie)
- spatiu pt depozitat lemne, acoperit

Apoi, la centrala pe lemne ai fum, cenusa, mizerie, curatare depuneri centrala.
Nu poti pleca de acasa fara sa ai un fochist prin preajma.

Eu unul, m-am saturat.

Aceasta postare a fost editata de lifestyle: 02 November 2010 - 18:01

#6 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1712 Postari

Postat 02 November 2010 - 20:38

Aha.... si calculele tale sunt in conditiile in care ai cumparat in Timisoara si nu Bucuresti. treaba cu mizeria si fochistul 24 din 24 este cea care pune capac. Eu una am optat demult pentru incalzirea in pardoseala prin covorase electrice , fara centrala, direct cuplate la tablou. Diferenta intre trifazic si monofazic, la instalare este destul de mica.

#7 servoman

servoman

Utilizator NOU VENIT

• Juniori
  • 5 Postari
  • LocalitateaBACAU

Postat 05 November 2010 - 00:11

Intr-un sezon rece calculat la 8 luni( septembrie-aprilie) consum o masina si jumatate de lemne care pentru mine care stau intr-o zona unde cade padurea pe mine costa pana in 2000lei, caldura si apa calda. Cu acest pret incalzesc aprox 150mp cu grad mediu de izolare termica, temperatura interioara de 23 grade. Centrala este tot pe principiul gazeificarii lemnului, Junkers de 36Kw, supradimensionata dar nu am prea avut de ales fiind o ocazie care nu trebuia ratata.

Aceasta postare a fost editata de servoman: 05 November 2010 - 00:12

#8 scheleton

scheleton

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 207 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 05 November 2010 - 00:38

costul pare cam la fel...:

1 masina (aprox. 9mc) - 1450 ron..

..o masina si jumatate de lemne ..costa pana in 2000l ei..

consumurile insa par diferite..

Alta zona geografica (Est vs. Vest) ..alta casa ..

Aceasta postare a fost editata de scheleton: 05 November 2010 - 00:41

#9 scurt_pe_2

scurt_pe_2

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 21 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 05 November 2010 - 01:27

Info:
In zona Buzau, lemn esenta tare(fag), se vinde la balot(deseuri), cca 2 mc. Pret 150 lei
Maine, daca sunteti cuminti, va spun cat este lemnul de fag(busteni), la camion sau la mc, in aceeasi zona.
Precizez ca lemnul(fie deseuri sau busteni) nu este uscat.

#10 scurt_pe_2

scurt_pe_2

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 21 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 05 November 2010 - 18:55

Fiindca ati fost cuminti, va anunt pretul lemnului de esenta tare(carpen si fag indeosebi), in zona Buzau. 200-210 lei/mc.

#11 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1712 Postari

Postat 05 November 2010 - 19:52

Deci tot 400 ron/mc la Bucuresti. Se include transportul si adaosul de capitala.

#12 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1712 Postari

Postat 16 November 2010 - 09:44

Update preturi lemne.

Am cumparat 2,6mc steri de lemn de fag cu 500 ron. 2,6 mc de lemn ster este echivalentul a 1,8 mc lemn .

Din cunostintele mele 1,5mc steri = 1mc lemn pur.

Ca si sfat, incercati daca puteti sa cumparati lemnul netaiat pe lungimea lui, adica nu jumatati. cel mai bine lemnul trebuei sa fie trunchi rotund, eventual taiat la 80-90 100 cm. Daca nu se poate, suiti-va in masina de lemne si vedeti cum este asezat lemnul taiat in masina. Smekeria celor care vand lemn, este aceea ca aseaza lemnul taiat in sectiune longitudinala pe cant si nu culcat. daca lemnul este asezat pe cant, diferenta intre metru ster ( ceea ce platiti voi) si mc efectiv de lemn este mai mare decat ce am enuntat eu mai sus.

#13 emil.anani

emil.anani

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 28 Postari
  • Localitateacalarasi

Postat 10 March 2011 - 21:03

necesarul unei case de 100mp este in medie de 8 kw/h adica 192/zi adica 5760/ luna .
puterea calorica a lemnului de esenta tare (fag de ex ) este de 3100 kw/mc .
daca luam in calcul si randamentul cazanului care sa zicem ca este in jur de 85% intr-un caz fericit ...
din cei 3100 kw/mc mai ramai cu 2635 kw/mc deci ai nevoie cam de 1.5 2 mc de lemn pe luna ca nu mergi la blana toata ziua .
acum daca depasiti aceste calcule inseamna ca ati ars lemne ude sau ca cazanul are un randament scazut din diverse motive (colmatare, reglare necorespunzatoare a aerului necesar de ardere ... )
daca nu va convine izolati mai bine casa, pereti exteriori si tavanul in special ca acolo e pierderea mare . luati un tanc de acumulare si termostatati radiatoarele . fiti profesionisti ce draq :> ( vorba lui Dinica )
daca folositi cazane cu er insuflat si nu exista risc de inghet in camera centralei poate montati un boiler care sa foloseasca caldura gazelor arse .
in rest ce sa va zic plantati copaci in jurul casei .

HGabc

HGabc
  • AdServer

#14 alingutan

alingutan

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 1 Postari
  • Localitateatg-carbunesti

Postat 07 May 2011 - 09:52

* reclama

Aceasta postare a fost editata de Invision: 07 May 2011 - 11:33