Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Inches vs Toli

• Please log in to reply
12 raspunsuri in acest topic

Chestionar: Inches vs Toli

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Ce sistem preferati sa folositi

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 Altius

Altius

Altius

• Admin
  • 181 Postari
  • LocalitateaHGabc

Postat 16 October 2010 - 17:11

Ce sistem de masuratoare preferati

HGabc

HGabc
  • AdServer

#2 raduk

raduk

Utilizator ACTIV

• Activi
  • 647 Postari
  • LocalitateaIaşi

Postat 16 October 2010 - 19:24

Metric. :tsu:

#3 alibabu

alibabu

Utilizator SENIOR

• Moderatori
  • 1677 Postari
  • Localitateaconstanta

Postat 17 October 2010 - 10:41

Metric. :unsure:

me 2

#4 D_G_N

D_G_N

Utilizator NOU VENIT

• Juniori
  • 5 Postari
  • LocalitateaCalarasi

Postat 24 October 2010 - 20:51

Salutare
Eu prefer sistemul metric...fata de cel imperial. Este mult mai logic si mai la indemana( pentru cine a lucrat numai cu el...sistemul imperial i se pare o mare aberatie). Nu pot sa ma obisnuiesc cu masuratori de genul 1/16 dintr-un inch oricat de mult ma chinui... Asa ca o sa ma rezum la sistemul metric.

PS. 1 inch=25,4 mm
1 tol=1 inch( pe diametru)=25,4 mm

PS.2
Pentru meseriasii mai vechi:
1 deget = 0,02 m
1 lat de palmã = 0,08 m
1 palmã = 0,24 m
1 cot = 0,48 m
1 picior = 0,32 m
1 pas = 0,96 m

1 brat = 1,75 m
1 trestie (prãjinã) = 2,88 m

1 stadiu = 185 m
1 drum sabatic = 960 m
1 milã = 1480 m
1 inch = 25,4 mm
1 tol = 25,4 mm
1 picior = 12 toli = 0,3048 m
1 iard (yard) = 3 picioare = 0,924399 m
1 fatom = 2 iarzi = 1,828798 m
1 milã terestrã = 1760 iarzi = 1609,344 m
1 milã USA = 1609,347 m
1 milã marinã = 1853

#5 MirelaLucia

MirelaLucia

Utilizator SENIOR

• Seniori
  • 1764 Postari
  • LocalitateaBelciugatele

Postat 24 October 2010 - 21:02

stiu ca am sa mi-o iau cu postul asta, dar nu ma pot abtine.

Chestionarul asta este prost facut si irelevant.

prost facut pentru ca, un chestionar este un instrument de marketing, de sondaj al pietei mai exact. Intotdeauna o intrebare de chestionar trebuie sa ofere toate alternativele posibile , altfel acuratetea rezultatului se duce naibii. Exact cum si unde se duce si asta :tsu:.

Intrebarea corecta , daca se dorea era cu 3 raspunsuri optionale 1. Inches 2. toli 3 altele

irelevant pentru ca nu vad utilitatea rezultatului

So.. eu cum votez pentru ca nu prefer nici inchies nici toli

#6 Altius

Altius

Altius

• Admin
  • 181 Postari
  • LocalitateaHGabc

Postat 24 October 2010 - 23:07

Chestionarul asta este prost facut si irelevant.

Acest chestionar face parte din categoria Instalatii Sanitare,si este vorba de doua variante sau ca sa ii spun asa posibilitati de masurare.

Sa dau si un exemplu
- prima varianta -- 1 inch 1\4-adica in traducere libera se spune 1inch si o cora(sistemul Inch)
- a doua varianta -- 1 tol si un sfert(sistemul Tol)

Atentie:ca nu a fost chestionar Inch vs Metric

#7 scheleton

scheleton

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 207 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 26 October 2010 - 21:51

..1 inch=25,4 mm, 1 tol=1 inch( pe diametru)=25,4 mm
1 deget = 0,02 m, 1 lat de palmã = 0,08 m, 1 palmã = 0,24 m, 1 cot = 0,48 m, 1 picior = 0,32 m, 1 pas = 0,96 m, 1 brat = 1,75 m, 1 trestie (prãjinã) = 2,88 m, 1 stadiu = 185 m, 1 drum sabatic = 960 m

mai util era sa continui de la definitia tolului cu echivalenta toli ~DN (diam. nominal), ca are mai multa aplicabilitate practica.
Insa masuriel arhaice de mai sus m-au dat gata ..:) (thanx !). D-aia era era numit piticul ala Palma-barba-Cot: ca avea o anumita inaltime, nu ?

iar drumul sabatic m-a dat gata .. Pe mine, si pe Black Sabbath.

Aceasta postare a fost editata de scheleton: 26 October 2010 - 21:51

#8 D_G_N

D_G_N

Utilizator NOU VENIT

• Juniori
  • 5 Postari
  • LocalitateaCalarasi

Postat 28 October 2010 - 15:30

mai util era sa continui de la definitia tolului cu echivalenta toli ~DN (diam. nominal), ca are mai multa aplicabilitate practica.
Insa masuriel arhaice de mai sus m-au dat gata ..:yes: (thanx !). D-aia era era numit piticul ala Palma-barba-Cot: ca avea o anumita inaltime, nu ?

iar drumul sabatic m-a dat gata .. Pe mine, si pe Black Sabbath.

Daca zici ca ai dat o palma si 2 suturi in cur dupa care ai luat-o la pas.....ce distanta ai parcurs??:no:)( Intrebare pentru olimpiada de matematica)

On-topic
In legatura cu corelatia DN(diametru nominal)-Tol
DN 6 = 1/8'
DN 8 = 1/4'
DN10 = 3/8'
DN15 = 1/2'
DN20 = 3/4'
DN25 = 1'
DN32 = 1 1/4'
DN40 = 1 1/2'
DN50 = 2'
DN65 = 2 1/2'
DN80 = 3'
DN90 = 3 1/2'
DN100= 4'
DN115= 4 1/2'
DN125= 5'
DN150= 6'
DN200= 8'
DN250=10'
DN300=12'
DN350=14'
DN400=16'
DN450=18'
DN500=20'
DN600=24'
Cam astea sunt cele mai uzuale.

Sursa wikipedia

#9 scheleton

scheleton

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 207 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 28 October 2010 - 22:19

Cam astea sunt cele mai uzuale... Sursa wikipedia

ai bagat wikipedia ca sa ne inchizi gura.
Pe la tevi, nu prea exista mai mult de 4". Pt. ca in toli se masoara de fapt teava +fittingurile de otel, sau alama.. Si nu prea gasesti d-astea cu filet mai mare de 4" -la dimensiuni mai mari se folosesc imbinari cu flanse.

Tot de la Instalatii, mai stiam o numerotare cu 4, 5 si 6", insa n-am auzit de 4 1/2" si nici de DN115.

Insa tolii aia cu valor mari s-or referi la altceva, la roti de tractori sau mai stiu eu ce..
Oricum, datorezi o explicatie: "uzuale" in ce domeniu ? :yes:

#10 seni

seni

Utilizator ACTIV

• Activi
  • 107 Postari
  • LocalitateaPloieşti

Postat 30 October 2010 - 19:47

Tot de la Instalatii, mai stiam o numerotare cu 4, 5 si 6", insa n-am auzit de 4 1/2" si nici de DN115.

probabil ca exista prin tabele..., dar nu se folosesc..

#11 D_G_N

D_G_N

Utilizator NOU VENIT

• Juniori
  • 5 Postari
  • LocalitateaCalarasi

Postat 31 October 2010 - 15:11

ai bagat wikipedia ca sa ne inchizi gura.
Pe la tevi, nu prea exista mai mult de 4". Pt. ca in toli se masoara de fapt teava +fittingurile de otel, sau alama.. Si nu prea gasesti d-astea cu filet mai mare de 4" -la dimensiuni mai mari se folosesc imbinari cu flanse.

Insa tolii aia cu valor mari s-or referi la altceva, la roti de tractori sau mai stiu eu ce..
Oricum, datorezi o explicatie: "uzuale" in ce domeniu ? :banana:

Salutare
1.Nu am bagat-o pe asta cu wikipedia ca sa va inchid gura, am dat pur si simplu sursa afirmatiilor mele...:td:
2.Citez:Pe la tevi, nu prea exista mai mult de 4". Ce vrei sa zici prin acest aspect?? Ce nu exista mai mult de 4"??
3.Aici nu este vorba despre filete( intr-adevar nici eu nu am vazut filet mai mare de 4") la acest dimensiuni deja sunt folosite imbinarile cu flanse, sau sudate direct. Inca o data aici nu este forba despre imbinari ci despre corelatie DN-toli
4. Daca exista in normative DN 115= 4/12" inseama ca exista si undeva este folosita.
5. Citez:Insa tolii aia cu valor mari s-or referi la altceva, la roti de tractori sau mai stiu eu ce... Daca nu ai avut ocazia sa vezi tevi de DN 600 si DN 400...chiar si DN 800...asta nu inseamna ca nu exista :tu: ( in postul meu anterior nu am facut referire doar la "cotele" tevilor folosite in uzul casnic....).
6.Oricum, datorezi o explicatie: "uzuale" in ce domeniu ? Tu la ce domeniu crezi ca am facut referire??...Transportul fluidelor.. :whistling:
Pe viitor daca mai doresti sa comentezi imi comentezi un post...te rog sa vii si cu ceva informativ pentru ceilalti colegi de forum. Atacurile si certurile nu sunt constructive si nu ajuta pe nimeni.

Ca si o completa DN face referinta la Diametru interior al unei tevi( se face mai degraba o aproximare si nu se da dimensiunea exacta). Acest aspect se datoreaza variatiilor mari ale grosimii peretilor tevii( pe multe tevi langa DN o sa mai obs si inscriptia PN).
Presiunea Nominala - PN este (supra)presiunea maxima in regim de functionare la temperatura mediului ambiant (20 °C) la care este asigurara durata de viata normata a tevilor si armaturilor( fitinguri). Aceasta PN influenteaza foarte mult grosimea peretilor unei tevi.

#12 scheleton

scheleton

Utilizator ACTIV

• Excluşi
  • 207 Postari
  • LocalitateaBucuresti

Postat 31 October 2010 - 15:58

1.Nu am bagat-o pe asta cu wikipedia ca sa va inchid gura, am dat pur si simplu sursa afirmatiilor mele...
2.Citez:Pe la tevi, nu prea exista mai mult de 4". Ce vrei sa zici prin acest aspect?? Ce nu exista mai mult de 4"??
3.Aici nu este vorba despre filete( intr-adevar nici eu nu am vazut filet mai mare de 4") la acest dimensiuni deja sunt folosite imbinarile cu flanse, sau sudate direct. Inca o data aici nu este forba despre imbinari ci despre corelatie DN-toli

eu am scris totul pe un ton glumet -insa nu ne cunoastem, si atunci e explicabil sa te superi. Rezolvarea e simpla: pe viitor n-o sa ma mai adresez in 2 peri tie.

Exista evident conducte de diametre mari, dar dimensiunile lor nu sunt date in toli. Se pot da insa si in toli (in fond, daca le masori si scrii dimensiunea in toli, atunci sunt ..in toli).
-am banuit insa ca exista alte domenii in care se folosesc aceste dimensiuni mari de toli -de aici si intrebarea mea... Tu n-ai vrut sa ma luminezi, asa ca o sa caut rezolvarea la ..wikipedia.

Corelatia DN-toli e una, aplicarea practica e alta. In teorie o fi existand si DN115, in practica eu n-am vazut. N-am insa nimic impotriva sa existe intr-un tabel. Da-mi voie insa si mie sa-mi exprim dubiile din cand in cand, ok ?
Iar cand vorbim de toli la conducte -ba da, e vorba si de tipul de teava, si de tipul imbinarii. Ca imbinarile cu flanse nu se masoara in toli.. Si nici teava de cupru, de pex, etc. E aceeasi idee: una e teoria, alta e aplicarea practica.

Insa daca vrei tu, putem vorbi strict de "corelatia DN~toli", chiar si daca topicul se numeste Inches~Toli. :whistling:

Aceasta postare a fost editata de scheleton: 31 October 2010 - 15:59

HGabc

HGabc
  • AdServer

#13 Citius

Citius

To be or not to be

• Admin
  • 199 Postari
  • LocalitateaHGABC forum

Postat 01 November 2010 - 10:13

Se poate schimba denumirea topicului, daca acest aspect va retine de la dezbateri constructive. :rolleyes:

Am o singura rugaminte, dupa ce ajungeti la un numitor comun, puteti face o concluzie tabelara cu denumiri, masuri si unde se folosesc? :)

0 useri citesc topicul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi