Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Cum se realizeaza un tavan din rigips pe grinzi de lemn ?

• Please log in to reply
24 raspunsuri in acest topic

#1 Cosmin Ciobanu

Cosmin Ciobanu

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 10 Postari
  • LocalitateaBrașov

Postat 12 February 2013 - 17:10

Buna ziua , ma numesc Cosmin si impeuna cu tatal meu vrem sa realizam un tavan din rigips la o camera .Am vazut pe forum anumite sugestii foarte utile . Daca ne puteti ajuta si pe noi in realizarea acestei lucrari cu anumite sfaturi , idei , schite , informatii despre ce materiale ar trebui sa fiolosim ....mentionez ca nu stim nimic in domeniu , decat ceea ce am vazut aici pe forum si am vrea totusi sa incepem sa construim singuri ....
Camera noastra masoara 5.40m latime
4.00m lungime
Grinzile au o lungime de 4.00m fiind expuse la o distanta de 400 500 si 600 mm intre ele fiind 9 grinzi in total
ele sunt montate la partea din stanga pe centura iar catre geam sunt montate pe suporturi de otel incastrate intr-o grinda de beton
ca idee am facut si niste poze petru a va putea arata despre ce este vorba
De asemenea am vrea sa realizam si tavanul unei bai care are placa turnata deasupra.

Fisier atasat  (2)camera de zi.jpg   506.86K   93 Numar de descarcari
Fisier atasat  (3)camera de zi.jpg   663.16K   103 Numar de descarcari
Fisier atasat  (4)camera de zi.jpg   441.69K   98 Numar de descarcari
Fisier atasat  baie.jpg   384.44K   86 Numar de descarcari
Fisier atasat  camera de zi.jpg   446.55K   61 Numar de descarcari

HGabc

HGabc
  • AdServer

#2 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 13 February 2013 - 04:13

Salut Cosmin

Am cateva intrebari si sa lamurim cateva lucruri inainte de a incepe sa iti spun etapele de lucru.
Inca de la inceput iti spun ca nu este o lucrare greu de realizat....cu putina indemanare si sculele necesare o sa iasa lucrarea de la foarte bine in sus.

Am vazut ca in apropierea ferestrelor ai acea grinda de beton.Vrei sa cobori cu tavanul la nivelul acelei grinzi fara a avea un prag acolo?Ca in imaginea de mai jos....

Fisier atasat  tavan_rigips.jpg   93.96K   29 Numar de descarcari

A doua optiune este de a realiza acel prag, de a sta cat mai aproape cu tavanul de grinzile de lemn si apoi sa acoperi si grinda de beton si sa iti iasa ceva ca si in imaginea de mai jos....gen scafa/element decorativ

Despre materiale o sa lucram cu materiale Rigips care sunt cele mai populare si se gasesc la orice magazin de constructii.

Fisiere atasate

#3 Cosmin Ciobanu

Cosmin Ciobanu

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 10 Postari
  • LocalitateaBrașov

Postat 13 February 2013 - 16:05

Salut Marius , iti multumim foarte mult pentru raspunsul tau prompt . Noi am vrea sa mergem pe a doua varianta , adica de a ramane cu plafonul cat mai aproape de grinzi posibil , bineinteles in functie de cum ne va da nivelul, ptr ca grinzile nu au o planeitate perfecta (una e mai sus alta mai jos dar diferenta nu e mare max 5 cm poate nici atat)
Noi am facut o schita referitoare la a doua imagine pe care tu ai postato ,doar ca noi am vrea sa coboram inclinat catre grinda de beton si nu drept, ca sa acoperim lamelele de otel si sa fim cu rigipsul exact sub grinda de beton daca e posibil.
In acest mod ne gandim noi ca nu am mari suprafata grinzii de beton si ar ramane aproximativ asa cum este ca latime , tu ce zici ?

Fisier atasat  reinitializare.jpg   947.54K   73 Numar de descarcari
Fisier atasat  inclinat.png   3.45K   62 Numar de descarcari

Aceasta postare a fost editata de Cosmin Ciobanu: 13 February 2013 - 16:05

#4 RokoSud

RokoSud

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 39 Postari
  • LocalitateaIasi

Postat 14 February 2013 - 00:44

Cum ai aratat tu nu stiu cat de estetic este,ti-am aratat un model de scafa in varianta ta,si altul cum cred eu ca ar arata mai bine. Problema sunt clemele, pentru ca tu ai zis ca vrei cat mai sus nivelul tavanului .Cum a zis si MariusC, poti face prag si cu " krivos fotismos" (cum e in poza de mai jos) mai pe romaneste, ar fi furtun de brad :), deoarece spoturi sub grinda de beton sunt cam imposibil de montat,avand in vedere ca vii cu nivelul de sub grinda cat mai aproape de ea.

Fisiere atasate

• Fisier atasat  tavan.jpg   73.58K   19 Numar de descarcari

#5 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 14 February 2013 - 04:25

Sa iti faci o idee cum va arata in varianta ta cu scafa coborata in acel unghi am realizat imaginea de mai jos
Nu este o imagine la scara reala ...este numai pentru a avea idee cum arata

Fisier atasat  tavan_rigips_cu_scafa_inclinata_2.jpg   109.26K   33 Numar de descarcari

Fisier atasat  tavan_rigips_cu_scafa_inclinata_1.jpg   82.25K   29 Numar de descarcari

Eu personal as merge pe varianta prezentata de mine in prima postare cu scafa dreapta...din ce vad in imagini dupa grinda mai ai un spatiu pana in peretele cu geamul.Care este dimensiunea spatiului respectiv intre grinda de beton si peretele cu geamul....si care este dimensiunea grinzii de beton

#6 Cosmin Ciobanu

Cosmin Ciobanu

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 10 Postari
  • LocalitateaBrașov

Postat 14 February 2013 - 16:16

Salut Marius. Noi ti-am trimis o schita cu cotele pe care tu le-ai cerut si anume :
latimea grinzii de beton 300 mm
lungeme platband otel 310 mm
distanta grinda - geam (peretele geamului0 670 mm
Cred ca vom merge pe variantaspusa de tine si anume cea cu scafa dreapta.

Fisier atasat  Untitled.png   12.18K   22 Numar de descarcari

Salut Roko noi nu neam gandit la varianta cu spoturi pentru ca nu ne pricepem ci doar sa iasa ceva frumos, cred ca ne vom opri la varianta cu scafa dreapta .

chiar daca acea scafa se va dubla ca latime

#7 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 16 February 2013 - 02:42

In acest weekend o sa iti trasez schita de realizare a tavanului

#8 Cosmin Ciobanu

Cosmin Ciobanu

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 10 Postari
  • LocalitateaBrașov

Postat 16 February 2013 - 12:18

OK multumesc mult.

#9 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 17 February 2013 - 21:40

Salut
Dupa cum am promis am revenit cu schita de realizare a tavanului....
In prima faza vei realiza structura tavanului,termoizolare si placarea acestuia urmand ca ultima etapa sa fie imbracarea grinzii de beton

Eu am trasat decat 2 pereti pentru o vizualizare cat mai buna a incaperii...din explicatiile tale asa arata camera in momentul de fata

Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (2).jpg   250.45K   76 Numar de descarcari

Prima etapa in realizarea tavanului este a trasa o linie de nivel pe toti peretii camerei mai putin peretele cu geamurile
Linia de nivel eu am trasat-o undeva la 800mm inaltime sub geamuri.Pentru trasarea liniei de nivel poti folosi un furtun cu apa...cea mai suigura varianta...Banuiesc ca ai idee cum dai nielul camerei cu furtunul cu apa

Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (3).jpg   227.96K   102 Numar de descarcari

Dupa ce ai linia aceasta de nivel iti vei masura din linia de nivel pana in grinzi sa vezi cat de drepte sunt in acest moment grinzile.Masuratorile le faci din linia de nivel pana sub grinda de lemn si unde vei avea masura cea mai mica inseamna ca acolo este locul cel mai jos si de acolo vei pleca cu masuratorile.
De la punctul cel mai jos iti vei masura aprox 35-40mm si iti mai tragi o linie paralela cu linia de nivel pe cei trei pereti in afara de peretele cu geamul.

Etapa 2

Cand ai cea de a doua linie trasata paralela cu prima linie de nivel urmarind trasajul vei monta profilul UD30.Profilul UD30 il Montezi cu dibluri de 6mm distanta intre dibluri sa nu fie mai mare de 500mm.Profilul UD30 il montezi pe cei 3 pereti.Eu nu ii am in imaginile trasate dar tu vei monta profilul UD30 pe cei 3 pereti.

Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (4).jpg   228.55K   118 Numar de descarcari

Etapa 3
Montarea bridelor 9-12
Bridele le montezi pe fiecare montant de lemn dupa cum urmeaza.Vom pleca cu montarea profilelor CD60 de la peretele opus celui cu geam si aceste profile vor fi montate la o distanta interax de 400mm.
Bridele 9-12 vor veni montate la fel la o distanta interax de 400mm pe directia profileor CD60

Aceste bride vor fi asigurate cu cate 3 suruburi fiecare in montantii de lemn.Lungimea fiecarui surub va fi de minim 50mm si va avea pasul rar aceste suruburi.

In felul acesta arata bridele metalice 9-12 si in a doua imagine cum se monteaza pe montantul de lemn

Fisier atasat  brida_reglabila_9_12_rigips.jpg   27.9K   115 Numar de descarcari Fisier atasat  BRIDA_9_12_RIGIPS.jpg   284.97K   100 Numar de descarcari

Suruburile pentru prinderea bridelor de montantul de lemn trebuie sa arate in felul acesta....atentie sa aiba filet pe toata lungimea surubului si sa aiba pasul rar pentru lemn.

Fisier atasat  surub_cu_cap_inecat_lemn.jpg   47.58K   101 Numar de descarcari

Pasul 4

Montarea profileor CD60
Dupa cum am spus aceste profile vor veni montate la o distanta interax de 400mm plecand de la peretele opus geamurilor.
Profilele CD60 vor veni prinse de bride cu cel putin 2 suruburi autoperforante pe fiecare latura.

Montarea profilelor CD60 arata in felul urmator

Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (5).jpg   327.86K   111 Numar de descarcari Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (6).jpg   380.22K   127 Numar de descarcari Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (7).jpg   384.62K   111 Numar de descarcari Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (8).jpg   319.48K   111 Numar de descarcari Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (9).jpg   342.4K   108 Numar de descarcari Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (10).jpg   322.97K   111 Numar de descarcari Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (11).jpg   347.36K   109 Numar de descarcari Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (12).jpg   399.89K   97 Numar de descarcari Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (13).jpg   359.67K   93 Numar de descarcari Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (14).jpg   489.41K   118 Numar de descarcari Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (15).jpg   374.78K   135 Numar de descarcari

Montarea bridelor arata in felul urmator:

Fisier atasat  REALIZARE_TAVAN_RIGIPS_STRUCTURA_METALICA (1).jpg   411.61K   113 Numar de descarcari

Dupa montarea tuturor profilelor si verificarea acestora se va monta vata minerala pentru termoizolatie.

Am sa revin cu montarea barierei de vapori si placarea tavanului cu gips-carton...la placarea tavanului cu gips-carton pe langa grinda vei mai monta cateva profile UD30 pentru intarire dar o sa le pun in imaginile cu placarea gips-cartonului
Daca ai intrebari despre structura te astept sa le discutam si sa lamurim problemele inainte de a trece mai departe
Numai bine
  • Sir_Mario and razvy apreciati asta

#10 razvy

razvy

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1206 Postari
  • LocalitateaWoodstock

Postat 18 February 2013 - 04:16

Nice job boDdy :)

Aceasta postare a fost editata de razvy: 18 February 2013 - 04:21

#11 Cosmin Ciobanu

Cosmin Ciobanu

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 10 Postari
  • LocalitateaBrașov

Postat 18 February 2013 - 20:35

multumesc mult petru schita tata a inceput sa cumpere materialele necesare si in curand sper sa ne putem apuca de lucru .MULTUMESC MULT inca odata mai vorbim pe parcurs

#12 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 19 February 2013 - 03:30

Nu ai pentru ce Cosmin...

Materialele cu care vei lucra sunt asa:

Profil UD30 = este profilul perimatral montat pe cei 3 pereti

Profil CD60 =este profilul de care se prind placile de gips-carton si este cel mai important element din componenta tavanului

Bride 9-12 =sunt bridele care se prind pe montantii de lemn iar cu aceste bride vei monta profilul CD60.Profilul CD60 va veni prins de aceste bride .
Le spune bride 9-12 deoarece partea care vine prinsa de montantul de lemn are 9cm iar partea care coboara in jos(acele aripioare laterale)au 12 cm lungime.

Piese de legatura =am uitat sa iti spun aseara ca lungimea maxima la care gasesti profilele CD60 este de 4ml iar ca sa ajungi cu aceste profile la lungimea camerei trebuiesc niste piese de lagatura.Aceste piese fac legatura intre profilele CD60.
Profilele CD60 se monteaza dupa schita de mai jos....imbinarile trebuiesc legate pentru cresterea rezistenteii tavanului.Am marcat cu 2 culori distincte(culoarea inchisa este profilul CD60 la lungimea de 4ml,iar partea deschisa este completarea profilului pana la lungimea de 5.40ml )observi cum se leaga profilele CD60 intre ele.

Fisier atasat  Montare_profil_cd_60_rigips.jpg   408.31K   77 Numar de descarcari Fisier atasat  PIESA_DE_LEGATURA_CD_60.jpg   90.42K   72 Numar de descarcari

Dibluri 6mm = cu aceste dibluri prinzi profilul UD30 de perete

Suruburi autoperforante = cu aceste suruburi autoperforante se face prinderea intre profilul CD60 si Brida 9-12.Se mai poate face prinderea si intre profilul perimetral UD30 si profilul CD60

Holsuruburi cu filet rar =cu aceste holsuruburi faci prinderea bridelor 9-12 de montanti de lemn.Holsuruburile trebuie sa aiba filet pe toata lungimea holsurubului si trebuie sa aiba pasul rar pentru lemn

Acestea sunt materialele de care ai nevoie pentru realizarea structurii metalice...sper ca nu am omis nimic

#13 Cosmin Ciobanu

Cosmin Ciobanu

Utilizator JUNIOR

• Juniori
  • 10 Postari
  • LocalitateaBrașov

Postat 20 February 2013 - 18:41

Salut Marius multumim pentru completare, vom mai vorbi pe parcurs daca mai apar probleme sau nelamuriri pana acum este totul clar din ce ai explicat . Te salutam

#14 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 21 February 2013 - 04:40

Am sa continui de maine seara cu prezentarea schitei si daca ai intrebari posteaza

HGabc

HGabc
  • AdServer

#15 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 22 February 2013 - 03:05

Continuarea schitei....

Dupa ce structura metalica este realizata in intregime se va monta vata minerala.Recomandarea mea ar fi sa montezi un strat de vata de minim 15cm grosime.
Peste stratul de vata se va monta bariera de vapori(celofan)Bariera de vapori va fi montata intre structura metalica si placile de gips-carton.Poti folosi o banda scotch dublu adeziva pe care o lipesti de profilele metalice si apoi aplici bariera e vapori (celofanul)

Ultima etapa in realizarea tavanului este placarea acestuia cu placi de gips-carton.
Ti-am realizat cateva imagini cum se monteaza placile de gips-carton.Distanta intre suruburile cu care prinzi placa de gips-carton de structura metalica nu trebuie sa fie mai mare de 18cm.
Daca profilele le-am montat in schita la 40cm atunci placa va fi taiata la 2.40m.Imbinarea placilor trebuie sa cada exact pe mijlocul profilului CD60.

Fisier atasat  PLACARE_TAVAN_RIGIPS (1).jpg   458.16K   70 Numar de descarcari Fisier atasat  PLACARE_TAVAN_RIGIPS (2).jpg   379.09K   92 Numar de descarcari

Pe grinda de lemn o sa mai adugi niste bucati de profil UD30 la imbinarea placilor pentru a creea rezistenta tavanuluiChestia asta o faci la fiecare imbinare a placilor de gips-carton cu grinda de lemn

Fisier atasat  PLACARE_TAVAN_RIGIPS (3).jpg   384.7K   107 Numar de descarcari

In felul acesta arata tavanul placat cu gips-carton.Observi cum se leaga placile de gips-carton.

Fisier atasat  PLACARE_TAVAN_RIGIPS (4).jpg   199.96K   112 Numar de descarcari

Dupa realizarea tavanului vom trece la imbracarea grinzii cu gips-carton.....in weekend o sa iti fac si schita cum vei imbraca acea grinda de beton...Din ce am inteles vrei realizarea unei scafe cu muchii drepte ca in imaginile de mai jos

Fisier atasat  scafa rigips.jpg   167.29K   109 Numar de descarcari Fisier atasat  scafa rigips 2.jpg   188.54K   84 Numar de descarcari

0 useri citesc topicul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi