Salt la continut

Fotografie
- - - - -

o schita pentru cateva rafturi si o scafa din rigips

• Please log in to reply
8 raspunsuri in acest topic

#1 LLevi

LLevi

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 4 Postari
  • LocalitateaZalau

Postat 02 September 2012 - 14:46

eu sunt un baiat de 22 de ani si am lucrat doar ca salahor pe langa meseriasi si am vazut cate ceva :)

iar acum m-am gandit ca sunt capabil de ami renova camera si sa nu mai dau banii la alti...

insa sunt lucruri pe care nu le stiu si nu am mai vazut cum se face...

daca are cineva timp atunci il rog sa imi explice cum anume se fac acele "rafturi din rigips pe perete si acea scafa pe tavan.. la tavan cred ca ma descurc doar daca ai chef sa imi faci o schita insa la acele rafturi pe perete nu am habar cum ar veni profilele

Aceasta postare a fost editata de alibabu: 09 September 2012 - 08:08

HGabc

HGabc
  • AdServer

#2 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 02 September 2012 - 18:58

Salut

Schita este destul de simpla.
Pana la sfarsitul saptamanii o sa iti trasez schita de executie in cazul acestor rafturi.

#3 LLevi

LLevi

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 4 Postari
  • LocalitateaZalau

Postat 02 September 2012 - 22:11

mersi mult... si de nu faci la tot ansamblul de rafturi doar la un patrat de exemplu si de acolo ma descurc ca vine la fel si la restu

#4 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 08 September 2012 - 01:05

Asa am sa fac ...in weekendul asta o sa ai schita pentru acele rafturi

Uite ceva mult mai frumos tot cu niste rafturi cu oglinzi si lemn de cires,iar in interiorul fiecarei cutii la partea de sus sa montezi cate un spot pentru iluminat.
Pe perete sa fie cel putin 9 astfel de gauri rezultatul e superb iar in fiecare gaura sa fie asezate diferite obiecte...bibelouri de cristal,carti...etc

Fisier atasat  element_design_interior.jpg   287K   112 Numar de descarcari

Aceasta postare a fost editata de matzu_2003: 08 September 2012 - 01:40

#5 LLevi

LLevi

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 4 Postari
  • LocalitateaZalau

Postat 08 September 2012 - 23:09

nu zic ca nu e frumos doar ca asa trebuie sa ies in afara cu tot peretele si mai am nevoie si de lemn prelucrat

o ideie imi poti dac cum sa masor acea linie curbat de pe tavan ? sa fie cat mai exact pe toate partile si o curbura frumoasa

#6 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 10 September 2012 - 01:48

Am revenit cu schita pentru rafturile respective.

Profilele cu care se lucreaza sunt UW50/CW50.In cazul in care rafturile depasesc in lungime mai mult de 600mm atunci trebuie sa ranforsezi in interior cu profil CW50.Eu in schita nu am realizat ranforsarea nestiind la ce dimensiuni vrei sa realizezi rafturile.

1.realizarea primului raft.toate profilele vor fi prinse intre ele cu suruburi autoperforante

Fisier atasat  rafturi_rigips (2).jpg   96.85K   126 Numar de descarcari Fisier atasat  rafturi_rigips (3).jpg   56.62K   149 Numar de descarcari Fisier atasat  rafturi_rigips (4).jpg   67.4K   136 Numar de descarcari Fisier atasat  rafturi_rigips (5).jpg   102.91K   146 Numar de descarcari Fisier atasat  rafturi_rigips (6).jpg   118.34K   142 Numar de descarcari Fisier atasat  rafturi_rigips (7).jpg   68.15K   145 Numar de descarcari

2.realizarea celui de al doilea raft care este identica cu realizarea primului raft.toate profilele vor fi prinse intre ele cu suruburi autoperforante.

Fisier atasat  rafturi_rigips (8).jpg   69.93K   129 Numar de descarcari Fisier atasat  rafturi_rigips (9).jpg   54.49K   141 Numar de descarcari Fisier atasat  rafturi_rigips (10).jpg   76.76K   142 Numar de descarcari Fisier atasat  rafturi_rigips (11).jpg   80.32K   151 Numar de descarcari Fisier atasat  rafturi_rigips (12).jpg   87.74K   174 Numar de descarcari

3.placarea cu gips-carton
deabia aici la acest pas rafturile din gips-carton se vor intarii odata cu placarea gips-cartonului.placarea raftului de jos cu gips-carton va sustine raftul de deasupra si astfel se va intarii toata structura.
la imbinarea stucturii de gips carton la placare trebuie sa ti cont de detaliul din imagine sa nu te imbini pe acea cruce cu gips-cartonul.pe crucea aceea vei avea o singura bucata de gips-carton.

Fisier atasat  rafturi_rigips (13).jpg   71.8K   161 Numar de descarcari Fisier atasat  rafturi_rigips (14).jpg   142.19K   133 Numar de descarcari

daca mai sunt si alte detalii pe care le-am trecut cu vederea si ai intrebari posteaza.

#7 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 10 September 2012 - 03:30

o ideie imi poti dac cum sa masor acea linie curbat de pe tavan ? sa fie cat mai exact pe toate partile si o curbura frumoasa

uitasem sa iti postez cu realizarea liniei curbe....

sunt 2 posibilitati

1varianta corecta este a folosi o ata de constructii si trebuie sa te departezi la o distanta optima sa treci prin cele 3 puncte.laterale si centru(prima data trebuie sa iti delimitezi curbura si cele 3 puncte)
la un capat al atei vei avea un creion cu care vei marca linia curba
trebuie sa te departezi cu un capat al atei de trasat sau trebuie sa te apropii pana ce capatul atei cu creionul va trece prin cele 3 puncte care le trasezi

Fisier atasat  trasare_semicerc.jpg   53.04K   68 Numar de descarcari

2 o alta varianta ar fi la fel sa iti marchezi cele 3 puncte si apoi cu un obiect flexibil sa treci prin cele 3 puncte.ca obiect flexibil ce poti folosi poate sa fie o teava de plastic de ppr care sa o indoi si sa treaca prin cele 3 puncte si apoi cu un creion sa marchezi linia curba.metoda aceasta este mai putin eficienta ca prima deoarece presupune multa atentie.

prima metoda este cea mai sigura de a realiza acel semicerc

#8 LLevi

LLevi

Utilizator NOU VENIT

• Nou-veniţi
  • 4 Postari
  • LocalitateaZalau

Postat 10 September 2012 - 08:04

mersi mult

cam cat pot sa ies in afara cu acel profil sa fie rezistent raftul (max cat) ? ma refer la poza 3 , 4
  • xkomx apreciaza asta

HGabc

HGabc
  • AdServer

#9 MariusC

MariusC

Utilizator SENIOR

• Specialişti
  • 1912 Postari
  • LocalitateaÉtats-Unis

Postat 11 September 2012 - 04:13

as zice sa iesi maxim 40cm-50cm...
rezistenta profilului i-o da placa de gips-carton montata

Fisier atasat  rafturi_rigips (13).jpg   71.8K   48 Numar de descarcari

placarea asta din poza de mai sus va intarii raftul si ii va da stabilitate sa poata sustine greutatea....daca ai fi realizat decat raftul de sus atunci era problema....dar asa cum sunt realizate rafturile in poza care ai postat-o daca te uiti atent ai sa vezi logica care ti-am spus-o eu.
  • xkomx apreciaza asta

0 useri citesc topicul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi